Ο ΑΠΟΕΛ Κυπελλούχος Κύπρου!

Νίκησε στον τελικό την ΑΕΛ με 4-2 παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ

Ο Αθλητικός Ποδοσφαιρικός Όμιλος Ελλήνων Λευκωσίας ήταν ο θριαμβευτής του 73ου τελικού του Κυπέλλου Κύπρου, καθώς νίκησε 4-2 την ΑΕΛ και βρίσκεται πλέον προ των πυλών του νταμπλ.

Ο ΑΠΟΕΛ είχε στις τάξεις του μόνο έναν Έλληνα, τον Διονύση Χιώτη (που φέρει ευθύνη στα δύο γκολ που δέχεται), αλλά πολλούς γνώριμούς μας (Χαραλαμπίδης, Αλωνεύτης, Ντε Βινσέντι, Τζιμπούρ) και νίκησε μάλλον εύκολα την ομάδα της Λεμεσού, παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 11’ από γκολ του Σέμα.

Ο Ντε Βινσέντι σκόραρε δύο φορές στο 31’ και στις καθυστερήσεις του α’ μέρους, το 3-1 έκανε ο Εφραίμ στο 53΄και το 4-1 ο Ρίισε στο 60’, ο οποίος μετά τη Μονακό και τη Λίβερπουλ κέρδισε ένα τρόπαιο και με μία τρίτη ομάδα στην καριέρα του. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Σιέλης στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Αυτό είναι το 21ο Κύπελλο του πολυνίκη του θεσμού ΑΠΟΕΛ.

Μετά το τέταρτο γκολ του ΑΠΟΕΛ δημιουργήθηκαν επεισόδια τα οποία προκάλεσαν οι απογοητευμένοι οπαδοί της ΑΕΛ