Ο MVP πρέπει να βγαίνει στο τέλος

Λογικό να αρνηθεί τον τίτλο ο Μέσι, καθώς δεν υπήρξε "πολύτιμος" όσο ο Μπάριος

Είθισται οι δημοσιογράφοι να αναδεικνύουν τον πολυτιμότερο παίκτη (MVP) ενός αγώνα κατά τη διάρκειά του (λίγο πριν τη λήξη) και όχι με το τελευταίο σφύριγμα! Αυτό, πολλές φορές αδικεί κάποιους παίκτες που στα τελευταία λεπτά αλλάζουν με την… πολύτιμη  παρουσία τους το ρου της ιστορία του αγώνα!

Έτσι, λοιπόν, στο οργιώδες πρώτο ημίχρονο της Αργεντινής κόντρα στην Παραγουάη για το Κόπα Αμέρικα, όπου ο Μέσι έκανε «παπάδες» με συμπαραστάτες τους Αγουέρο και Ντι Μαρία, δεν θα μπορούσε να υπάρχει άλλος κορυφαίος και πολυτιμότερος πέραν του ηθικού αυτουργού του πρώτου γκολ και σκόρερ του δεύτερου, Λιονέλ Μέσι.

Οι δημοσιογράφοι γύρω στο 80’ ψήφισαν, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο η Παραγουάη ισοφάρισε και έτσι έπρεπε να αναδειχθεί πολυτιμότερος παίκτης κάποιος από την παρέα του Λούκας Μπάριος (ίσως ο ίδιος που έκανε το 2-2 στο 90’). Παρ’ όλα αυτά, η ψηφοφορία ανέδειξε Μέσι και ο Αργεντινός σούπερ-σταρ απλά αρνήθηκε τον τίτλο. Εδώ που τα λέμε, καλά έκανε…