Περίπατος… με τεσσάρα για την Μάντσεστερ Σίτι

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε η Μάντσεστερ Σίτι την αναμέτρηση με τη Σαουθάμπτον. Οι «πολίτες» επικράτησαν με σκορ 4-1 και πραγματοποίησαν ένα ακόμη βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Γιάγια Τουρέ, στο 3’, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή πέναλτι, στο 37’, ισοφάρισαν προσωρινά οι «άγιοι», με σκόρερ τον Λαμπέρτ. Οι παίκτες της Μάντσεστερ Σίτι δεν πτοήθηκαν και με δύο γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα… νίκης. Αρχικά στο 45’+1 ο Νασρί και ακολούθως στο 45’+4 ο Ντζέκο, έκαναν το 2-1 και 3-1 αντίστοιχα, κατοχυρώνοντας στην ουσία τους τρεις βαθμούς της νίκης για την ομάδα τους. Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε στο 81’, από τον Γιόβετιτς.