Προβάδισμα πρόκρισης για τον ΠΑΟ, αξιόμαχη αλλά μέχρι εκεί η ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods προηγείται 1-0 της ΑΕΚ στην ημιτελική σειρά της Stoiximan.gr Basket League, μεταξύ των ομάδων που τερμάτισαν στη δεύτερη και στην τρίτη θέση της κανονικής περιόδου.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν ένα καλό δεύτερο δεκάλεπτο και προβλημάτισαν τον ΠΑΟ, αλλά στην επανάληψη οι «πράσινοι» βρήκαν ρυθμό και με μπροστάρη τον Καλάθη γύρισαν το ματς και το σημαντικό είναι πως η ομάδα του Πασκουάλ έπαιξε μετά από καιρό μπάσκετ που ήταν και το ζητούμενο, προκειμένου να ξεθωριάσει (όσο γίνεται) το σκηνικό της επιστροφής από την Κωνσταντινούπολη.

Η ΑΕΚ για μία ακόμη φορά μετά την επιστροφή της στην πρώτη κατηγορία δεν κατάφερε να νικήσει σε ένα 40λεπτο έναν «αιώνιο» αντίπαλο, με τον κόουτς Μανωλόπουλο να κάνει ολέθρια λάθη σε σχήματα και επιλογές παικτών στο δεύτερο ημίχρονο και τη διαιτησία να κρίνει εντελώς διαφορετικά το πόσο δυνατά επιτρέπεται να αμύνεται, ξεκάθαρα εις βάρος της “Ένωσης”.