Ράγισε η εξέδρα και διακόπηκε στο ημίχρονο το Εστορίλ – Πόρτο!

Στο παρά… πέντε αποφεύχθηκε μία νέα ποδοσφαιρική τραγωδία το βράδυ της Δευτέρας (15/1) στην Πορτογαλία, καθώς ράγισε η εξέδρα στο γήπεδο της Εστορίλ όπου εκείνη την ώρα διεξαγόταν η αναμέτρηση της τοπικής ομάδας με την Πόρτο για το πορτογαλικό πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι διακόπηκε οριστικά στο ημίχρονο, καθώς οι οπαδοί των «δράκων» εισέβαλαν πανικόβλητοι στον αγωνιστικό χώρο, όταν ορισμένοι εξ’ αυτών διαπίστωσαν μία μεγάλη ρωγμή στις εξέδρες. Αμέσως κλήθηκε η πυροσβεστική και αφού έγινε η σχετική αυτοψία αποφασίστηκε να εκκενωθεί άμεσα το συγκεκριμένο τμήμα των κερκίδων στο στάδιο «Κοϊμπρα Ντα Μότα».

Για την τύχη του αγώνα καλείται τώρα να αποφασίσει η πορτογαλική λίγκα, η οποία δεν έχει βρεθεί μπροστά σε ανάλογη περίπτωση κατά το παρελθόν. Το πρώτο 45λεπτο είχε ολοκληρωθεί με την Εστορίλ να προηγείται 1-0 χάρη σε γκολ του Εντουάρντο στο 18ο λεπτό με απευθείας φάουλ.