Ρεάλ: Σαράντα χρόνια μετά, σπάει το ρεκόρ του «απαραβίαστου» ο Κέιλορ Νάβας

Τέλη Αυγούστου, η Ρεάλ τον πρόσφερε ως αντάλλαγμα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την απόκτηση του Νταβίντ Ντε Χέα. Λίγες εβδομάδες αργότερα, ο Κέιλορ Νάβας ετοιμάζεται να σπάσει το ρεκόρ του απαραβίαστου στην εστία των Μαδριλένων.

Την σεζόν 1975-’76, στην 5η αγωνιστική κόντρα στη Λας Πάλμας, ο Μιγκέλ Άνχελ δέχτηκε γκολ στο 71ο λεπτό. Η Ρεάλ μπορεί να νίκησε τότε 2-1, αλλά εκεί σταμάτησε το ρεκόρ «καθαρής εστίας» στην ιστορία της.

Σαράντα χρόνια μετά, ο Κέιλορ Νάβας απειλεί να το καταρρίψει. Ο τερματοφύλακας από την Κόστα Ρίκα έχει κρατήσει απαραβίαστη την εστία του για τέσσερις αγωνιστικές και χρειάζεται ακόμα 72 λεπτά.

Αυτό που πρέπει να κάνει δηλαδή, είναι να μην δεχτεί γκολ από την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Σαν Μαμές». Εάν το πετύχει αυτό, θα γράψει το όνομα του με χρυσά γράμματα στα βιβλία της Βασίλισσας.