Σαρωτικός Ολυμπιακός στη Βασκωνία

Με μια νίκη και εμφάνιση που πιστοποιεί το γεγονός ότι είναι ο πρωταθλητής Ευρώπης αντέδρασε ο Ολυμπιακός μετά τις ήττες από Μιλάνο, Μπαρτσελόνα και Παναθηναϊκό καθώς επικράτησε μέσα στη Βασκωνία της Λαμποράλ Κούτσα με 89-70.

Οι «ερυθρόλευκοι» από την αρχή του αγώνα άρχισαν να παίρνουν διαφορά στο σκορ και δεν κινδύνευσαν σε κανένα σημείο του ματς. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πέτυχε 59 πόντους ενώ η διαφορά στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε στο +30 (40-70).

Καλύτεροι παίκτες στο πρώτο ημίχρονο όταν και κρίθηκε ουσιαστικά το ματς ήταν ο Ματ Λοτζέσκι και Βασίλης Σπανούλης.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 38-59, 53-78, 70-89

Μπασκόνια: Μαϊνόλντι, Νοτσιόνι 11, Ποέτα 7, Φαν Οστρουμ 4, Χάμιλτον 1, Ντιόπ 10, Χοτζ 7, Μαρτίνεθ, Πλάις 4, Ερτέλ 12, Γέλινεκ 12, Κοσέρ 2.

Ολυμπιακός: Πετγουεϊ 3, Ντάνστον 14 (7/8 δίποντα), Σπανούλης 13 (7ασ), Περπέρογλου 11, Σλούκας 9, Κόλινς 5, Σίμονς, Μπέγκιτς 4, Πρίντεζης 9 (7ρ), Μάντζαρης 1, Κατσίβελης 3, Λοτσέκσι 17 (6ρ).