Το απόλυτο στην Κρήτη ο Αστέρας Τρίπολης!

Ένα ιδιότυπο ρεκόρ δημιούργησε η ομάδα του Αστέρα Τρίπολης, με την ευρεία νίκη της κόντρα στον Εργοτέλη.

Ο σύλλογος της Αρκαδίας κατάφερε να πετύχει το «τρία στα τρία» στην Κρήτη, νικώντας κατά σειρά, από το ξεκίνημα του τρέχοντος πρωταθλήματος, τους Πλατανιά Χανίων, ΟΦΗ και Εργοτέλης.

Πιο συγκεκριμένα, στις 27 Σεπτεμβρίου, ο Αστέρας κέρδισε τον Πλατανιά με 1-0, με γκολ που σημείωσε με πλασέ ο Χερόνιμο Μπαράλες, στο 87ο λεπτό.

Στις 26 Οκτωβρίου, η ομάδα της Τρίπολης κέρδισε τον ΟΦΗ με σκορ 3-2, με σκόρερς τους Ουσέρο (10’), Μάσα (58’) και Τσοκάνη (62’).

Στις 30 Νοεμβρίου, ήταν η σειρά του Εργοτέλη, τον οποίο νίκησε με 4-1, με γκολ που σημείωσαν οι Μπαράλες (22’), Νίκο Φερνάντεθ (48’), Γιαννιώτας (51’) και Πάρα (89’).

Ο Αστέρας είχε κάνει το απόλυτο στην Κρήτη και την αγωνιστική περίοδο 2007-2008, κερδίζοντας τον ΟΦΗ, στις 21 Οκτωβρίου 2007, με 3-0 και στις 25 Νοεμβρίου 2007 τον Εργοτέλη, επίσης με 3-0. Αυτή τη φορά, βέβαια, νίκησε τρεις αντιπάλους, γεγονός που καθιστά σημαντικότερο το επίτευγμά του.