Το «τρίτο ημίχρονο» της Λεωφόρου

Ο Αναστασίου στάθηκε στην ψυχολογική πίεση που είχε η ομάδα του

Ικανοποιημένος από την παρουσία της ομάδας του κόντρα στο Λεβαδειακό εμφανίστηκε ο Γιάννης Αναστασίου μετά το τέλος της αναμέτρησης, υπερτονίζοντας την ψυχολογική πίεση που υπήρχε πριν από τον αγώνα: «Υπήρχε άγχος και ψυχολογική πίεση από τα προηγούμενα αρνητικά αποτελέσματα. Στο πρώτο ημίχρονο πετύχαμε τρία γκολ και δημιουργήσαμε αρκετές φάσεις. Παίξαμε καλό ποδόσφαιρο ανάμεσα στις γραμμές, με κίνηση και κάθετο ποδόσφαιρο. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήμασταν το ίδιο καλοί. Κρατάμε την νίκη, τα τρία γκολ και τους αυτοματισμούς και συνεχίζουμε για το ματς της Κυριακής»

Ο προπονητής των Βοιωτών, Άκης Μάντζιος, δεν παραδέχθηκε την ολοκληρωτική ανωτερότητα του ΠΑΟ και στάθηκε στο ότι η αθηναϊκή ομάδα ευτύχησε να προηγηθεί σκοράροντας τρεις φορές στις ισάριθμες πρώτες προσπάθειές της: «Αυτό που θέλαμε ήταν να βάλουμε δύσκολα εκμεταλλευόμενοι την πίεση του Παναθηναϊκού, αλλά αυτή η προσπάθεια τελείωσε πολύ γρήγορα όταν ο αντίπαλος στα τρία πρώτα σουτ έβαλε τρία γκολ. Αλλάξαμε κάποια πράγματα στο ημίχρονο, η εικόνα της ομάδας μας ήταν καλύτερη αλλά δεν είχαμε την ψευδαίσθηση ότι θα μπορέσουμε να γυρίσουμε το ματς. Θα μπορούσαμε όμως να έχουμε βάλει ένα γκολ. Αφήνουμε το ματς αυτό γρήγορα πίσω καθώς ακολουθεί ένα δύσκολο παιχνίδι και έχουμε και κάποια προβλήματα τραυματισμών οπότε η δουλειά μας γίνεται ακόμα πιο δύσκολη και φυσικά αυτό συμβαίνει και όταν η ετοιμότητα των παικτών δεν είναι στα 100% και βγάζοντας κάποιους τραυματισμούς γίνεται ακόμα πιο δύσκολη. Προφανώς δεν ήταν θέμα τύχης, ήταν καλύτερος ο Παναθηναϊκός, απλά τα τρία πρώτα σουτ που έκανε μπήκαν γκολ! Δεν είναι θέμα τύχης είναι και ικανότητας και όταν είναι  3-0 στο 19’ γίνεται πολύ δύσκολο»