Υπέκυψε ο ελλιπής ΠΑΟ και ο Άρης ισοφάρισε!

Συναρπαστική αποδεικνύεται η ημιτελική σειρά της Basket League ΣΚΡΑΤΣ μεταξύ του Παναθηναϊκού και του Άρη, καθώς η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2 μετά και τη νέα νίκη επί των «πρασίνων», αυτή τη φορά με 56-50.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης τιμώρησε τους Χέινς, Γκιστ και Φελντέιν αφήνοντας τους εκτός δωδεκάδας λόγω του «νυχτοπερπατήματος», γνωρίζοντας πως έτσι αποδυναμώνει την ομάδα του σε αυτό το τέταρτο παιχνίδι της σειράς. Ζήτησε, λοιπόν, από τους υπόλοιπους παίκτες να παίξουν την άμυνα της ζωής τους για να πάρουν το ματς στη δύναμη και στο πάθος και αυτοί του έκαναν το χατίρι με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να προηγηθούν με 19-29!

Ο ΠΑΟ, όμως, δεν άντεξε στην πίεση στην επανάληψη, ο Άρης μπήκε δυνατά και με γυμνό μάτι φαινόταν πως το πράγμα θα αλλάξει. Οι φιλοξενούμενοι χωρίς λύσεις στην επίθεση έμειναν στους 21 πόντους, δεν κατάφεραν πάλι να παίξουν το ίδιο αποτελεσματική άμυνα και τελικά ο Άρης νίκησε δίκαια, βάζοντας «φωτιά» στη σειρά! Το πέμπτο παιχνίδι θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ.