Φινάλε θρίλερ στην Ισπανία! Η Αθλέτικ έχασε το ευρωπαϊκό εισιτήριο από την Σοσιεδάδ

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε δεν κατάφερε να αφήσει την αγαπημένη του Αθλέτικ στα ευρωπαϊκά γήπεδα στον τελευταίο του αγώνα στο συγκεκριμένο πάγκο. Η ομάδα του Μπιλμπάο έχασε στη Μαδρίτη από την Ατλέτικο με 3-1 και τερμάτισε στην έβδομη θέση, επιτρέποντας στη Ρεάλ Σοσιεδάδ να «σκαρφαλώσει» στην έκτη και να βγει στο Europa League.

Η Σοσιεδάδ παραλίγο να υποστεί έμφραγμα, καθώς βρισκόταν στο 1-1 με τη Θέλτα και δέχθηκε γκολ στο 90’, αλλά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε σε 2-2 με τον Χουανμί Χιμένεθ και «άρπαξε» το έκτο εισιτήριο!

Ρεάλ, Μπάρτσα και Ατλέτικο Μαδρίτης κερδίζουν τα τρία εισιτήρια για το Champions League, η Σεβίλλη θα παίξει στα προκριματικά (πιθανή αντίπαλος της ελληνικής ομάδας) και Βιγιαρεάλ, Σοσιεδάδ στο Europa.

Γρανάδα, Οσασούνα και Χιθόν έχουν υποβιβαστεί εδώ και καιρό!