11λεπτο ξέσπασμα η ΑΕΚ και… 4-2 τον Βόλο στο ΟΑΚΑ

Αγκαλιά με την πρόκριση στην τετράδα του κυπέλλου βρίσκεται η ΑΕΚ, καθώς παρά τα προβλήματα που εμφάνισε νίκησε 4-2 τον Βόλο στο ΟΑΚΑ.

Κάκιστη στο πρώτο μισό του ημιχρόνου η «Ένωση», βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 14’ από το γκολ του Δουβίκα και απειλήθηκε και με άλλα τέρματα με την άμυνά της να πελαγοδρομεί.

Από το 25’ ως το 36’, ωστόσο, ξέσπασε… μπόρα και αφού ισοφάρισε με τον Μάνταλο στο 25’, δύο γκολάρες του Τάνκοβιτς (29’, 32’) και ένα πέναλτι του Ολιβέιρα (36’) έφεραν τα πάνω-κάτω.

Ο Μήτογλου μείωσε στο 57’ για τον Βόλο, που απείλησε πολλές φορές για να μειώσει κι άλλο και να κάνει ακόμη πιο ενδιαφέρουσα τη ρεβάνς που θα γίνει στις αρχές Μαρτίου.

Ο Βόλος φρόντισε να δείξει από νωρίς τις διαθέσεις του. Η απόκρουση του Τσιντώτα στο πλασέ από πλάγια θέση του Περέα μετά από κερδισμένη μονομαχία με τον Μιτάι ήταν η προειδοποιητική βολή στο 2’. Στο 14’ από λάθος του άλλου ακραίου μπακ, του Νταντσένκο, ο Μπαρτόλο σέρβιρε στον Δουβίκα που με όμορφο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Η ΑΕΚ έμοιαζε πελαγωμένη αντιμετωπίζοντας τεράστιες δυσκολίες στο να «χτίσει» το παιχνίδι της από πίσω, ενώ ταυτόχρονα κάθε επίσκεψη του Βόλου στα καρέ της «μύριζε» γκολ. Μάλιστα στο 21’ ο Τσιγκρίνσκι κόντραρε το πλασέ του Μπαρτόλο που ήταν έτοιμος για το 0-2.

Όλα αυτά όμως μέχρι το 25’, όταν και ξέσπασε… κιτρινόμαυρη μπόρα. Μέσα σε έντεκα λεπτά η «Ένωση» πέτυχε τέσσερα γκολ ανατρέποντας πλήρως τα δεδομένα. Από την κάθετη του Λιβάι στον Μάνταλο ήρθε η ισοφάριση και στο 29’ ο Κρίστισιτς με μπαλιά στην πλάτη της άμυνας βρήκε τον Τάνκοβιτς που με μία κίνηση έκανε το 2-1.

Ο Σουηδός πέτυχε το γκολ του αγώνα στο 32’ με φοβερό σουτ από την αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής, ενώ στο 36’ ο Ολιβέιρα μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Λιβάι από τον Τσοκάνη.

Ο Χιμένεθ αντικατέστησε για το δεύτερο ημίχρονο τον αρνητικό Νταντσένκο με τον Λόπες να καλύπτει τη θέση του δεξιού μπακ, ενώ η «Ένωση» δεν έδειξε διάθεση να «καθίσει» στο 4-1 του ημιχρόνου. Ο Βόλος, πάντως, στην πρώτη του επικίνδυνη επίσκεψη στο δεύτερο μέρος έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς στο 57’, όταν ο Φεράρι «άδειασε» τον Τάνκοβιτς και με γύρισμα στη μικρή περιοχή «σέρβιρε» στον Μήτογλου το 4-2.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν το πέμπτο γκολ για να αποκαταστήσουν το προβάδισμα τριών γκολ, αλλά ο Κλέιμαν σταμάτησε τις προσπάθειες των Γκαρσία (65’) και Ανσαριφάρντ (75’). Ο Χιμένεθ θέλοντας να «κλειδώσει» το ματς πέρασε τον Σιμόες αντί του Μάνταλου, αλλά η ΑΕΚ έχασε μέτρα στο γήπεδο και ο Βόλος απείλησε πολλές φορές με κορυφαίες στιγμές το φάουλ του Νίνη και το οριζόντιο δοκάρι του Δουβίκα στο ίδιο λεπτό (86’).

Ο Φωτιάς δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα. Σωστά καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Λιβάι Γκαρσία, ενώ στη φάση του Περέα που ζητά την ίδια παράβαση υπάρχει τράβηγμα από τον Τσιγκρίνσκι, αλλά φαίνεται να έχει γίνει εκτός περιοχής. Έπρεπε να δώσει πάνω από τρία λεπτά καθυστερήσεις.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Νεντελτσιάρου, Τσιγκρίνσκι, Νταντσένκο (46’ Λόπες), Μιτάι (81’ Ραντόνια), Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Μάνταλος (81’ Σιμόες), Λιβάι Γκαρσία, Ολιβέιρα (70’ Ανσαριφάρντ), Τάνκοβιτς (70’ Αλμπάνης).

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Φεράρι, Μήτογλου, Γκρίλο, Ριένστρα, Τσοκάνης (91’ Σάντσες), Μαρτίνες (53’ Μίλοκ), Δουβίκας, Μπαρτόλο (77’ Κρητικός), Νίνης, Περέα.