40 πρωταθλήματα ο Παναθηναϊκός 82-66 στο Λαύριο

Ο Παναθηναϊκός έφθασε τα 40 πρωταθλήματα και τα 12 νταμπλ. Το τριφύλλι δεν είχε πρόβλημα στον 4ο τελικό της σειράς με αποτέλεσμα να επικρατήσει με 82-66 του Λαυρίου.

Το Λαύριο μπήκε με το δεξί στο ματς και προηγήθηκε με 10-8, ωστόσο οι πράσινοι απάντησαν αμέσως με ένα σερί 9-0, με πρωταγωνιστές στη ρακέτα των γηπεδούχων τους Μπέντιλ και Μήτογλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του σε διψήφιο αριθμό για το 41-31 του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα, ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν αυτός που ανέβασε την απόδοσή του και με άξιο συμπαραστάτη τον Μήτογλου που έκανε double double (23 πόντους και 12 ριμπάουντ). Η διαφορά εκτοξεύθηκε μάλιστα στο τέταρτο δεκάλεπτο και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 82-66.

Πρώτοι σκόρερ για τον Παναθηναϊκό: Παπαπέτρου 24π. (7ριμπ., 5ασ.). Μήτογλου 23π. (11ριμπ.), Παπαγιάννης 14π. (6ριμπ., 4ασ.), ενώ για το Λαύριο: Ντιαλό 17π., Κάρτερ 14π., Γερομιχαλός 12π.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 31-41, 52-65, 66-82