5-1 η Μπάρτσα, η… ημι-ασίστ του Μέσι, καλύτερη κι από τα γκολ του (video)

Ο Λιονέλ Μέσι είχε κέφια, κι όταν έχει κέφια οι αντίπαλοι τον απολαμβάνουν, όπως έγινε στο 5-1 επί της Αλαβές. Δυο γκολ κι ένα ακυρωμένο για μερικά χιλιοστά τα κατορθώματα του Αργεντινού. Και…ημι- ασίστ, καλύτερη από γκολ.

Το 5-1 επί της Αλαβές την ανέβασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, στο -8 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο. Ωστόσο, μετά από καιρό οι «μπλαουγκράνα» θα περάσουν μία ήσυχη Κυριακή.

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε στο 29′, όταν ο Μινγκέθα σέντραρε από δεξιά, ο Κουρούμα έκανε το κοντρόλ και έδωσε στον Τρινκάο και αυτός με πλασέ σκόραρε.

Ο Μέσι διπλασίασε τα τέρματα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με σουτ έξω από την περιοχή.

Η Αλαβές αντέδρασε και μείωσε στο 57′ με τον Ριόχα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κουρουμά και σκόραρε με ατομική προσπάθεια.

Ωστόσο, η χαρά δεν κράτησε πολύ… Στο 74′ ο Μέσι με ωραία πάσα βρήκε τον Τρινκάο στην περιοχή και αυτός σημείωσε το 3-1.

Ο Αργεντινός διπλασίασε τα γκολ του στο επόμενο λεπτό, όταν 20 μέτρα από την εστία σούταρε τεχνικά και «κρέμασε» τον Πατσέκο.

Το τελικό 5-1 διαμορφώθηκε στο 80′, μετά από παράλληλη πάσα του Γκριεζμάν και ο Φίρπο εξ’ επαφής έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το παιχνίδι ήταν ιστορικό, αφού ο Μέσι κατέγραψε την 505η συμμετοχή του στην Πριμέρα Ντιβιζιόν και έχει τον ίδιο αριθμό με τον Τσάβι, ο οποίος ήταν πρώτος στη σχετική λίστα.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Φίπρο, Μινγκέθα (71’ Πιάνιτς), Λενγκλέ, Ντε Γιονγκ (71’ Ντεστ), Μπούσκετς, Πουτς, Κουρουμά (64’ Πέδρι), Μέσι, Γκριεζμάν, Τρινκάο

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Λεζέν, Ντουάρτε, Αλμπέρτο Ροντρίγκες, Αγιρεγαμπίρια (46’ Λαγουάρδια), Έντγκαρ Μέντεθ, Πίνα (72’ Πονς), Κόρδοβα (46’ Ριόχα), Μπατάλια, Χοσέλου, Λούκας Πέρεθ.