Άδικος αποκλεισμός για τον ηρωϊκό ΠΑΟΚ που έχασε 3-2 από τον Άγιαξ

Λύγισε από τα πέναλτι που έδινε ο διαιτητής στους Ολλανδούς ο ΠΑΟΚ, που αν και πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο Άμστερνταμ έχασε 3-2 από τον Άγιαξ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Champions League(2-2 το πρώτο ματς).

Στα playoffs του Europa League «υποβιβάζονται» οι νταμπλούχοι.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε στο 23’ με τον Μπίσεσβαρ, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 41’ με πέναλτι του Τάντιτς κι ενώ εννέα λεπτά νωρίτερα ο ίδιος παίκτης αστόχησε από την «άσπρη βούλα».

Στο 79’ το 2-1 από τον Ταλιαφίκο, ενώ στο 85’ πάλι με πέναλτι ο Τάντιτς διαμόρφωσε το 3-1. Στο 94’ μείωσε ο Μπίσεσβαρ, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν άλλο χρόνο για να κυνηγήσουν γκολ πρόκρισης.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε διαβασμένος και… αγριεμένος στο παιχνίδι και παράλληλα κράτησε μακριά από την εστία του τον Άγιαξ. Μέχρι το 11’, όταν οι γηπεδούχοι απείλησαν σοβαρά τον Πασχαλάκη: μετά από τρομερή κάθετη πάσα του Τάντιτς, ο Φαν ντε Μπέεκ βρέθηκε μόνος του στην περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά και ο γκολκίπερ του «Δικέφαλου του Βορρά» έδιωξε σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η πρώτη μεγάλη στιγμή για τους πρωταθλητές Ελλάδας. Ο Ζαμπά έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση, πάσαρε στον Άκπομ, που σούταρε από το ύψος της περιοχής, ωστόσο η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 20’, οι Θεσσαλονικείς απείλησαν ξανά. Ο Πέλκας επιχείρησε φαλτσαριστό σουτ έξω από πλάγια θέση έξω από την περιοχή, όμως ο Ονάνα έδιωξε σε κόρνερ σε μια δύσκολη επέμβαση.

Στο 23’, ο ΠΑΟΚ δικαιώθηκε για την πολύ καλή απόδοσή του καθώς προηγήθηκε. Συγκεκριμένα, ο Πέλκας σέντραρε στην περιοχή, οι αμυντικοί του Άγιαξ έδιωξαν, αλλά η μπάλα έφτασε στον Μπίσεσβαρ, που σούταρε από το ύψος της περιοχής και εκτέλεσε τον Ονάνα για το 0-1!

Κάπου εκεί οι Ολλανδοί… αγρίεψαν και αύξησαν την πίεσή τους. Μάλιστα, στο 30’ κέρδισαν πέναλτι σε μια φάση διαρκείας στην αντίπαλη περιοχή, με τον Ελ Καντουρί να σπρώχνει τον Νέρες. Την «εσχάτη των ποινών» εκτέλεσε ο Τάντιτς, όμως ο Πασχαλάκης του είπε «όχι».

Εντούτοις, οι παίκτες του «Αίαντα» είχαν ανεβάσει ρυθμούς και κατασκήνωσαν έξω από τα καρέ της ομάδας του Φερέιρα. Στο 38’, ο Ταλιαφίκο βρέθηκε αφύλακτος στην αντίπαλη περιοχή και σούταρε χωρίς να έχει καλή ισορροπία, με τον Πασχαλάκη να διώχνει.

Τρία λεπτά αργότερα (41’) κέρδισαν και δεύτερο πέναλτι, με τον Μπλιντ να «γεμίζει» και την μπάλα να βρίσκει στο απλωμένο χέρι του Μπίσεσβαρ, με τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση. Αυτή τη φορά, ο Τάντιτς νίκησε τον Πασχαλάκη από την «άσπρη βούλα» και ισοφάρισε.

Στο β΄ ο ΠΑΟΚ δεν κατέβασε ταχύτητα, δεν προδόθηκε από δυνάμεις όπως στην Τούμπα, ένιωθε ασφάλεια με την αυτοπεποίθηση που έβγαζε ο Πασχαλάκης σε κάθε απειλή του Άγιαξ αλλά έψαχνε και λίγη τύχη και σίγουρα ένα πιο… καθαρό μυαλό.

Σε αυτά τα παιχνίδια οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά και ο ΠΑΟΚ θα έχει να λέει πως για εκατοστά ο Πέλκας δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από γύρισμα του Μπίσεσβαρ, πως λίγα λεπτά αργότερα έφυγε σε επικίνδυνη αντεπίθεση με τρεις εναντίον ενός αλλά και πάλι πλήρωσε μια αδύναμη πάσα.

Τα πάντα άλλαξαν για τον Άγιαξ στο 78΄μετά το γκολ του Ταλιαφίκο, ο οποίος έδωσε το προβάδισμα στον Αίαντα για το 2-1 ενώ δέχθηκαν και μια ακόμη απόφαση – δώρο από τον Άγγλο ρέφερι, με τον Τάντιτς να στέλνει και πάλι με πέναλτι τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1.

Οι Ολλανδοί νόμιζαν πως είχαν ξεμπερδέψει αλλά ο Μπίσεσβαρ μίλησε και πάλι στις καθυστερήσεις, μειώνοντας σε 3-2. Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους ασπρόμαυρους σε έξαλλη κατάσταση καθώς διαμαρτύρονται για χέρι του Ταλιαφίκο και συγκεκριμένα για τη φάση στο 94΄, το οποίο αν δινόταν, θα άλλαζε τα πάντα και ενδεχομένως και τα χέρια που κατέληξε το εισιτήριο της πρόκρισης.

ΑΓΙΑΞ (Ερικ Τεν Χαγκ): Ονάνα, Φέλτμαν, Φαν ντε Μπέεκ (89’ Ντε Βιτ), Νέρες (78’ Χούντελαρ), Τάντιτς, Μαζράουϊ, Μπλιντ, Μάριν (46’ Ντεστ), Μαρτίνεζ, Ζίγετς, Ταλιαφίκο.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι (79’ Μίσιτς), Καντουρί, Ζαμπά (71’ Λημνιός), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (63’ Σφιντέρσκι), Άκπομ.