Άδικος αποκλεισμός του Άρη από τη Μόλντε στην παράταση 3-1

Συγκλονιστικός ο Άρης έφερε το παιχνίδι με τη Μόλντε στην παράταση ανταποδίδοντας το 3-0 του πρώτου αγώνα, αλλά δεν πήρε την πρόκριση, καθώς δέχθηκε το μοιραίο γκολ με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 3-1 στο Χαριλάου, στο 105΄ από τον Μπολί.

Οι Θεσσαλονικείς και το πίστεψαν και μπορούσαν να αποκλείσουν τη Μόλντε, αλλά στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος πόσο μάλλον όταν έχει κάνει τόσα λάθη στο πρώτο ματς.

Κατάθεση ψυχής έκαναν οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη που είχαν 34(!) τελικές, τις 12 στην εστία και ένα δοκάρι με τον Ρόουζ στο 112’!

Από την αρχή ο Άρης μπήκε δυνατά στο ματς. Πίεση ψηλά, πήρε την κατοχή της μπάλας (69%-31% στο α’ μερος) και γενικότερα έλεγξε τον ρυθμό, απέναντι σε μια ομάδα που έδωσε ξεκάθαρα το βάρος στην άμυνά της. Η ομάδα του Παντελίδη όμως με εξαίρεση δύο κεφαλιές από τους Σάσα (5’) και Ιντέγε (23’) δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους ώστε να απειλήσει ουσιαστικά.

Στο 25’ όμως ο Ματίγια με εκτέλεση-κεραυνό 20 μέτρα έξω από την περιοχή, άφησε άναυδο τον Κράνινξ για το 1-0, σηκώνοντας το Βικελίδης στο πόδι!

Στο επόμενο λεπτό λίγο έλειψε οι «κίτρινοι να παγώσουν καθώς ο Έικρεμ με εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Κουέστα.

Ο Άρης είχε πάρει πλέον ψυχολογία και ήταν εμφανές. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν τον ρυθμό τους, άρχισαν να κυκλοφορούν καλύτερα και πιο ουσιαστικά τη μπάλα και να δημιουργούν (συχνά-πυκνά) ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα.

Έτσι 12 λεπτά αργότερα χτύπησαν και πάλι. Αυτή τη φορά μια μαγική ενέργεια του Φετφατζίδη από τα δεξιά έκανε άνω-κάτω την άμυνα της Μόλντε, με τον 28χρονο εξτρέμ να σερβίρει στον Δεληζήση που με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρμα του Άρη!

Το δεύτερο μέρος άρχισε με δύο μεγάλες ευκαιρίες για τον Άρη (51’ σουτ Κόρχουτ μεγάλη απόκρουση Κράνινξ, 52’ κοντινό πλασέ Ρόουζ)

Η είσοδος του Μαρτίνες στο 64’ έφερε τον Ντιγκινί στα αριστερά και τον Αργεντινό σε ρόλο επιτελικό. Ο Άρης συνέχισε να σφυροκοπά τους Νορβηγούς και στο 67’ ο Ντιγκινί (μετά από σέντρα-διαβήτη του Σούντγκρεν) έχασε απίστευτο τετ α τετ!

Στο 78’ ο Παντελίδης απέσυρε τον κορυφαίο του γηπέδου Γιάννη Φετφατζίδη ρίχνοντας στη μάχη τον Γιουνές σε ένα σύστημα 4-4-2 πλέον με παρτενέρ του τον Ιντέγε.

Ολο αυτό το διάστημα ο Άρης σφυροκοπούσε τους αντιπάλους του, έχοντας… εγκατασταθεί γύρω και μέσα στην περιοχή της Μόλντε που τα είχε χαμένα. Στο 84΄ από νέα σέντρα –λουκούμι του Σούντγκρεν ο Ντιγκινί με κεφαλιά έκανε το 3-0, ισοφαρίζοντας το σκορ της πρώτης αναμέτρησης! Εξέλιξη που έκανε τον Παντελίδη να δακρύσει!

Έτσι οδηγηθήκαμε στην παράταση. Ο Παντελίδης τα έπαιξε όλα για όλα ρίχνοντας και τους Τόνσο και Μπάσα. Η ζημιά έγινε σε μια στιγμή αδράνειας στο φινάλε του πρώτου 15λέπτου και τελείως κόντρα στη ροή του ματς. Ο Μπολί έφυγε στην πλάτη της άμυνας από αριστερά και με πλασέ κρέμασε τον Κουέστα για το 3-1…

Ο Άρης δεν το έβαλε κάτω, είχε μια τριπλή ευκαιρία (δοκάρι με τον Ρόουζ στο 112’) και στη συνέχεια μία ακόμη σπουδαία σε πλασέ του Γιουνές που έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι (114)!

Ο άπειρος σε ευρωπαϊκά ματς Ιρλανδός Ρόμπ Χάρβεϊ επέτρεψε το σκληρό παιχνίδι, κάτι το οποίο βόλευε τους φιλοξενούμενους που αμύνονταν στο μεγαλύτερο μέρος του ματς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 33’ Κόρχουτ, 90+2’ Σούντγκρεν, 90+3’ Ματίγια, 118’ Ντιγκινί – 24’ Χέσταντ, 35’ Χουσάιν, 75’ Έικρεμ, 78’ Ομο, 90+2’ Τζέιμς

AΡΗΣ (Σ. Παντελίδης): Κουέστα, Σούντγκρεν, Κόρχουτ (104’ Μπάσα), Ρόουζ, Δεληζήσης, Σάσα, Ματίγια, Λάρσον (64’ Μαρτίνες), Φετφατζίδης (78’ Γιουνές), Ντιγκινί, Ιντέγε (101’ Τονσο).

ΜΟΛΝΤΕ (Ε. Μόε): Κράνινξ, Μπιόρνμπακ, Γκάμπριελσεν, Χάραλντσαϊντ, Χάουνγκεν (55’ Φόρεν), Χουσαίν, Άουρσνες, Έικρεμ (74’ Έλινγκσεν), Χέσταντ (90+9’ Κνούτζον), Όμοϊτζουάνφο (88’ Μπόλι), Τζέιμς.