AEK – Η πιο δυνατή ομάδα του πρώτου ημιχρόνου

Η ΑΕΚ είναι η πιο δυνατή ομάδα του πρώτου ημιχρόνου, ο Παναιτωλικός γίνεται νεότερος και ο Απόλλων ισοφαρίζει μόνο στην Τούμπα σύμφωνα με τα στοιχεία της σελίδας της Super League.

Η ΑΕΚ ομάδα ημιχρόνου!
Την τέταρτη διαδοχική νίκη της πέτυχε η ΑΕΚ, έχοντας μάλιστα προηγηθεί σε όλες από το πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΚ είναι η ομάδα άλλωστε που έχει πάει στα αποδυτήρια έξι φορές μπροστά στο σκορ, περισσότερες από κάθε άλλη ομάδα. Μόνο από τον ΠΑΟΚ έχανε, ενώ με τη Λαμία ήταν ισόπαλη. Έχει πετύχει 10 γκολ στο πρώτο ημίχρονο, περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα, ενώ έχει δεχτεί ένα, τα λιγότερα μαζί με τον Ολυμπιακό.

Νιάτα ο Παναιτωλικός!
Ο Παναιτωλικός έγινε η πρώτη ομάδα στη φετινή σεζόν που παράταξε ενδεκάδα με μέσο όρο ηλικίας κάτω από τα 26 χρόνια, κοντά μάλιστα στα 25 και μισό. Το έκανε στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, όπου οι 11 που έπαιξαν είχαν μέσο όρο ηλικίας τα 25 χρόνια, 6 μήνες και 26 μέρες. Η ως εκείνη τη στιγμή νεότερη ενδεκάδα ήταν του Αστέρα Τρίπολης από την 3η αγωνιστική με μέσο όρο τα 26 χρόνια, 2 μήνες και 18 μέρες.

Από την Τούμπα στην Τούμπα!
Μπορεί ο Απόλλων Σμύρνης να έχασε στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ, ωστόσο κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι με τον Παμλίδη. Ήταν η πρώτη φορά που ο Απόλλων ισοφαρίζει αγώνα από τις 7 Φεβρουαρίου, όταν πάλι στην Τούμπα είχε ισοφαρίσει σε 1-1, για να τελειώσει το παιχνίδι εκείνο 2-2. Από τότε ο Απόλλων βρέθηκε πίσω στο σκορ σε 10 από τα 20 παιχνίδια που έδωσε και σε κανένα δεν κατάφερε να ισοφαρίσει!