Αέρας Ευρώπης στον Παναθηναϊκό 2-0 τον Άρη στη Λεωφόρο

Ο Παναθηναϊκός έδειξε ξανά πανίσχυρος στη Λεωφόρο, έπαιξε κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο, περιόρισε τον Άρη κι έφθασε σε τέταρτη σερί εντός έδρας νίκη με 2-0. Με γκολ των Παλάσιος (14′) και Αϊτόρ (83′), το τριφύλλι βρέθηκε στο +5 από τον αντίπαλό του, έχοντας και ένα ματς λιγότερο. Ακόμη και αν πάρει ο Άρης τους έξι βαθμούς που του έχουν αφαιρεθεί, πλέον ο Παναθηναϊκός έχει …αέρα Ευρώπης.

Το δίδυμο Παλάσιος-Αϊτόρ εντυπωσίασε, αφού αμφότεροι είχαν γκολ και… ασίστ και «καθάρισαν» την λαβωμένη και αγνώριστη ομάδα του Άκη Μάντζιου. Ο Έλληνας τεχνικός δεν υπολόγιζε μεταξύ άλλων σε Φαμπιάνο, Μπρούνο Γκάμα, Μαντσίνι, Ματέο Γκαρσία, Καμαρά.

O Παναθηναϊκός έβγαλε διάθεση στο ξεκίνημα του αγώνα, πιέζοντας ψηλά και περιορίζοντας στο μισό γήπεδο τον Άρη. Κάπως έτσι, εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή του στο 14ο λεπτό, με τον Χουάνκαρ να πλαγιοκοπεί από αριστερά, να κάνει το γύρισμα, τον Αϊτόρ να τσιμπάει και να του βγαίνει σε ασίστ για τον Παλάσιος, ο οποίος με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Κουέστα για το 1-0.

Ο Άρης δεν πατούσε καλά, δεν κρατούσε μπάλα και δεν μπορούσε να απειλήσει, με τον Παναθηναϊκό να αγγίζει το δεύτερο τέρμα στο 37’ αλλά ο Κουέστα έβγαλε αρχικά τη σέντρα-σουτ του Αϊτόρ και ο Παλάσιος που πήρε το ριμπάουντ δεν βρήκε εστία από πλεονεκτική θέση. Τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη και μοναδική τους φάση στο 45λεπτο, άγγιξαν την ισοφάριση αλλά η κεφαλιά του προωθημένου Μπεναλουάν σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Με μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, αλλά το πλασέ του Αϊτόρ σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, οι δύο προπονητές ανακάτεψαν την τράπουλα από τον πάγκο προσπαθώντας να φρεσκάρουν την ομάδα τους. Ό,τι και αν έκανε ο Μάντζιος, όμως, η εικόνα του Άρη δεν άλλαξε. Τα λεπτά περνούσαν, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να βγουν μπροστά για να ψάξουν το γκολ της ισοφάρισης αλλά δεν έφτιαχναν φάση. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός έφθασε στο 2-0 με τον κορυφαίο του ματς, Αϊτόρ, να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Παλάσιος και με πλασέ, που κόντραρε στον Σούντγκρεν και κρέμασε τον Κουέστα να σφραγίζει τη νίκη στο 83’.

Ο Παλάσιος στο 87’ με φοβερό σουτ παραλίγο να σκοράρει ακόμη ένα τέρμα αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ ενώ στο 90’ ο Κουέστα απέκρουσε το σουτ του Χατζηθεοδωρίδη.

Ο Φωτιάς είχε μερικές ανεξήγητες αποφάσεις κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ειδικά σε κάποια… ανάποδα φάουλ. Δεν έκανε πάντως το μεγάλο λάθος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ (85′ Κώτσιρας), Αλεξανδρόπουλος, Λούντκβιστ (85′ Βιτάλ), Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ, Παλάσιος (90+2′ Χατζηθεοδωρίδης), Μακέντα (79′ Ιωαννίδης).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν (85′ Σάκιτς), Γκάνεα (53′ Μπερτόλιο), Μπεναλουάν, Λούμορ, Μπράμπετς, Τζέγκο, Εντιαγέ (85′ Χαΐροβιτς), Σάσα, Ιτούρμπε (62′ Μάνος), Λόπεθ.