«Αέρας» η Λειψία, πήρε διπλό-μισή πρόκριση στην έδρα της Ζενίτ (2-0)

Αγκαλιά με την πρόκριση -για πρώτη φορά στην ιστορία της- σε φάση νοκ-άουτ του Champions League βρίσκεται η Λειψία.

Με φόρα από τις εντυπωσιακές εμφανίσεις στη Γερμανία, η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν έκανε… βόλτα στην Αγία Πετρούπολη και πήρε καθοριστικό διπλό επί της Ζενίτ (2-0).

Ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα από την αντίπαλό τους, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να έχουν πάρει προβάδισμα πολύ πριν τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Τότε που ο Ντέμε δικαίωσε την κυριαρχία τους, παίρνοντας την επαναφορά από φάουλ του Ζάμπιτσερ που κόντραρε στο τείχος και στέλνοντας… συστημένο σουτ στη δεξιά γωνία.

Η Λειψία δεν είχε πρόβλημα να προστατεύσει το μηδέν και ουσιαστικά να τελειώσει το ματς στο 63’, έπειτα από υπέροχη κάθετη του Φόρσμπεργκ, που έβγαλε τον Ζάμπιτσερ στην πλάτη της άμυνας και του επέτρεψε με άψογο τελείωμα να γράψει το τελικό σκορ.

Αυτό έδωσε στους Γερμανούς αέρα πέντε πόντων από τη σημερινή τους αντίπαλο (η οποία είχε να χάσει εντός έδρας σε φάση ομίλων από το 2014) και τους έφερε πολύ κοντά πλέον στο να σφραγίσουν το εισιτήριο για τους «16».