Αφεντικό της Premier League η Σίτι 4-1 την Άρσεναλ

Με τον Ντε Μπρόινε πρωταγωνιστή(2 γκολ, μια ασίστ), η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε 4-1 την Άρσεναλ στο ντέρμπι τίτλου στο Etihad (4-1) και έκανε άλμα για την κατάκτηση της Premier League.

Το ματς ξεκίνησε με την Σίτι να δείχνει άμεσα ποιος θα είναι το αφεντικό. Στο 7’ ο Χαάλαντ κατέβασε βαθιά μπαλιά για τον Ντε Μπρόινε, ο οποίος δημιούργησε χώρο για τον εαυτό του και με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-0.

Στο 22’ ο Ράμσντεϊλ σταμάτησε το πλασέ του Μπερνάρντο Σίλβα, στο 26’ ο Γουάιτ έβαλε τρομερό τάκλιν στον Ντε Μπρόινε και στο 28’ ο Χάαλαντ έχασε το γκολ, όταν πέρασε ανάμεσα από δύο αλλά ο Άγγλος keeper της Αρσεναλ απέκρουσε. Στο 32’ ο Νορβηγός είχε νέο διαγώνιο σουτ στον Ράμσντεϊλ και στο 36’ κάλπασε στην κόντρα αλλά το νέο σουτ του με το αριστερό πέρασε μόλις έξω. Χρειάστηκε να έρθει το 35’ για να έχει η Αρσεναλ την πρώτη της φάση με ένα σουτ του Παρτέι εκτός περιοχής – άουτ και στο 41’ ο Χάαλαντ έχασε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία.

Ο Γκουντογκάν έκανε την ενέργεια και το γύρισμα από αριστερά αλλά το σουτ του επιθετικού της Σίτι από κοντινή απόσταση έβγαλε με τα πόδια αυτή τη φορά ο Ράμσντεϊλ. Οι γηπεδούχοι πάντως, τα κατάφεραν να πάνε με 2-0 στα αποδυτήρια. Στο 45+2’ ο Ντε Μπρόινε εκτέλεσε το φάουλ και ο Στόουνς με κεφαλιά στην απέναντι γωνία βρήκε δίχτυα για ένα γκολ που αρχικά ακυρώθηκε και μέτρησε έπειτα από χρήση VAR.

Στο 53’ ο Χάαλαντ έχασε νέο τετ-α-τετ αφού ο Ράμσντεϊλ απέκρουσε αλλά στο επόμενο λεπτό ο Νορβηγός έβγαλε μόνο του τον Ντε Μπρόινε και εκείνος πέτυχε το δεύτερο γκολ του με ψύχραιμο πλασέ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο 86’ η Άρσεναλ βρήκε την ευκαιρία για το γκολ της τιμής με σουτ του Χόλντινγκ μέσα από την περιοχή για να κάνει το 3-1. Ωστόσο, η Σίτι «χτύπησε» για ακόμη μία φορά, με τον Χάαλαντ να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1 στις καθυστερήσεις.