Άφησε τον καλό του εαυτό στην Πόλη ο Ολυμπιακός 0-0 με τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι

Άφησε τον καλό εαυτό του στην Κωνσταντινούπολη ο Ολυμπιακός και ήταν ο (Χ)αμένος τους ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο Καραϊσκάκη, καθώς το 0-0 του στέρησε δύο πόντους στην κούρσα του πρωταθλήματος, ενώ οι άτολμοι πράσινοι τσίμπησαν έναν βαθμό.

Οι Πειραιώτες παρουσιάστηκαν κουρασμένοι, απέναντι σε μια ομάδα που ήταν ανύπαρκτοι επιθετικά και στόχευαν ν’ αποδιοργανώσουν την μηχανή των γηπεδούχων. Ο Παναθηναϊκός για τρίτο ματς εκτός έδρας δεν πέτυχε γκολ, αλλά τουλάχιστον για πρώτη, κράτησε την εστία του απαραβίαστη.

Οι πράσινοι ήταν άριστα στημένοι στο γήπεδο από τη μέση και πίσω. Η ηγετική μορφή του Ισπανού Ρούμπεν Πέρεθ έπαιξε καταλυτικό ρόλο, ενώ όταν ο Ολυμπιακός βρήκε κάποια ρήγματα, ο τερματοφύλακας Μπρινιόλι στο ντεμπούτο του ήταν εκεί. Ο Ιταλός χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά κάτω από τα δοκάρια αντί του Διούδη που ήταν ασθενής.

Το παιχνίδι στο Καραϊσκάκη, σημαδεύτηκε από πολλά νεύρα και διακοπές. Στους 10 βαθμούς βρίσκεται πλέον ο Ολυμπιακός, που έχει 2 ισοπαλίες και μία νίκη εντός έδρας στο πρωτάθλημα, ενώ ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 7 και πήρε τον πρώτο του βαθμό εκτός έδρας.

Ο Πέδρο Μαρτίνς έβαλε όλα τα βαριά όπλα της επίθεσής του, καθώς Ελ Αραμπί και Μασούρας πλαισίωσαν τον Τικίνιο στην γραμμή κρούσης. Αυτό δεν ήταν αρκετό ώστε να δημιουργηθούν φάσεις και να έλθουν τα γκολ.

Για… ένα λεπτό ξεκίνησε το παιχνίδι, αφού υπήρξε στη συνέχεια μια οκτάλεπτη διακοπή λόγω καπνογόνων στην κερκίδα. Με την επανέναρξη, ο Ολυμπιακός πήρε την κατοχή, προσπάθησε να πλησιάσει την αντίπαλη περιοχή αλλά βρήκε απέναντί του τον εξαιρετικά στημένο στο γήπεδο Παναθηναϊκό.

Ρούμπεν και Αλεξανδρόπουλος λειτουργούσαν εξαιρετικά, έκοβαν το κάθετο ποδόσφαιρο των «ερυθρόλευκων» που έβαζαν στο ματς τον Λαλά, αλλά την ίδια ώρα έβλεπαν το Τικίνιο-Αραμπί να μην έχει καλή συνεργασία στην επίθεση. Κάπως έτσι, η πρώτη και ουσιαστικά μοναδική καλή φάση στο ημίχρονο ήρθε στο 24ο λεπτό όταν ο Λαλά έκανε ωραία σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο αμαρκάριστος Αγκιμπού δεν κατάφερε να βρει εστία από πλεονεκτική θέση.

Το 4-4-2 του Παναθηναϊκού, με την τετράδα των χαφ στην ευθεία, σε συνδυασμό με το γεγονός πως ο Ολυμπιακός στόχευε το παιχνίδι του στους Αραμπί-Τικίνιο και οι Μασούρας, Αγκιμπού είχαν βγει εκτός αγώνα, είχε ως συνέπεια το ματς να είναι… σβηστό. Κάπως έτσι, το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με ένα πιεστικό πεντάλεπτο που δεν έφερε αποτέλεσμα. Κάπου εκεί, όμως, ήρθε η νέα διακοπή, εκ νέου 8-9 λεπτών, λόγω της ατμόσφαιρας που δημιουργήθηκε από τα καπνογόνα και ο ρυθμός με την επανέναρξη έπεσε ξανά.

Ο Ολυμπιακός άρχισε να γεμίζει την αντίπαλη περιοχή, έπαιζε κυρίως από τα δεξιά με τον Λαλά να είναι ο καλύτερος παίκτης των «ερυθρόλευκων» και να βλέπει τη σέντρα του στο 70’ να σταματάει στη συμβολή των δοκών, ενώ δύο λεπτά αργότερα η σέντρα-σουτ του Ρέαμπτσουκ απομακρύνθηκε από τον θετικότατο στο ντεμπούτο Μπρινιόλι. Ο Παναθηναϊκός στο αμέσως επόμενο διάστημα προσπάθησε δις να φύγει στην κόντρα, με τον Χατζηγιοβάνη να χαλάει την πρώτη και τον Αλεξανδρόπουλο να δοκιμάζει το πόδι του από μακριά χωρίς να αιφνιδιάσει τον Βατσλίκ.

Στο 77ο λεπτό ο Ολυμπιακός έφτιαξε την καλύτερη φάση του ματς, ξανά με τον Αγκιμπού Καμαρά που έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Μπρινιόλι κράτησε το μηδέν. Μαρτίνς και Γιοβάνοβιτς έκαναν τις κινήσεις στη… σκακιέρα, με τον προπονητή των γηπεδούχων να τονώνει μεσοεπιθετικά την ομάδα του και αυτόν των φιλοξενούμενων να την φρεσκάρει για να αντέξει το πρέσινγκ του αντιπάλου. Τα λεπτά περνούσαν, οι Πειραιώτες έβγαζαν διάθεση, αλλά και κούραση, με τους «πράσινους» να κρατάνε μακριά από την περιοχή τους τον Ολυμπιακό και να αγχώνονται μόνο στο φινάλε, όταν μετά τη σέντρα του Κούντε και την κακή απομάκρυνση, ο προωθημένος Σισέ δεν βρήκε την μπάλα στην περιοχή για να απειλήσει, σφραγίζοντας με αυτή την προσπάθεια το τελικό 0-0.

Ο Σλοβένος Βίντσιτς δεν είχε την δύσκολη φάση να αντιμετωπίσει. Έβγαλε το παιχνίδι με χαρακτηριστική άνεση

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Λαλά, Μπουχαλάκης (90+9΄ Λόπες), Μ. Καμαρά (90΄ Κούντε), Μασούρας (82΄ Βαλμπουενά), Α. Καμαρά, Τικίνιο, Ελ Αραμπί

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Σάρλια, Πούγγουρας, Σάντσες, Αλεξανδρόπουλος, Πέρεθ, Βιτάλ (90+8΄ Αϊτόρ), Χατζηγιοβάνης (79΄ Μακέντα), Παλάσιος (79΄ Λούντκβιστ), Καρλίτος (90+3΄ Μαουρίσιο)