Αγχώθηκε αλλά νίκησε ο Ολυμπιακός (video)

Επικράτησε του ΟΦΗ με 2-1, για την 7η αγωνιστική της Super League 1

Τα εύκολα δύσκολα έκανε απόψε (19/10) ο Ολυμπιακός στο «Γ. Καραϊσκάκης», όπου υποδέχτηκε τον αξιόμαχο ΟΦΗ. Τελικά οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στη νίκη με 2-1, στον αγώνα που «άνοιξε την αυλαία» της 7ης αγωνιστικής στη Super League 1 και όπου συμπρωταγωνίστησε το VAR.

Σε ρόλο Ιανού παρουσιάστηκαν στο γήπεδο οι «ερυθρόλευκοι». Μεσοεπιθετικά ήταν πάρα πολύ καλοί, αμυντικά είχαν αδυναμίες και προβλήματα. Τα οποία αξιοποίησε η καλοδουλεμένη ομάδα των φιλοξενούμενων, δημιουργώντας αρκετά ζητήματα και άγχος.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι. Μόλις στο 3′, μετά το σουτ του Σολεβρί, είδαν τον Σωτηρίου να ακουμπάει όσο χρειαζόταν την μπάλα με τα ακροδάκτυλα και αυτή να εξοστρακίζεται στο δοκάρι. Όμως οκτώ λεπτά αργότερα ο Σουντανί με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-0.

Ο ΟΦΗ δεν πτοήθηκε από την εξέλιξη, αξιοποίησε τις αμυντικές ολιγωρίες των γηπεδούχων και έγινε αρκετά απειλητικός. Στο 21′ ο Παπαδόπουλος με υποδειγματικό τάκλιν σταμάτησε τον Τσιλιανίδη, με το VAR να επιβεβαιώνει ότι δεν υπήρξε παράβαση στο μαρκάρισμα.

Αντίθετα, αμφισβητούμενη είναι η απόφαση του διαιτητή, Παπαδόπουλου, να δείξει συνέχεια του αγώνα στο 33ο λεπτό. Όταν ο Σεμέδο δεν βρήκε μπάλα αλλά είχε επαφή με τον Φιγκεϊρέδο μέσα στη μεγάλη περιοχή.

Ο διαιτητής δεν είδε τη φάση, γεγονός που σημαίνει πως ο VARίστας, Κουμπαράκης, την «πήρε πάνω» του.

Ο Μαρτίνς «έβραζε» στον πάγκο, φώναζε αλλά οι παίκτες του δεν διορθώνονταν. Και το πλήρωσαν στις καθυστερήσεις (45’+1′) όταν ο Ναμπί έκανε το 1-1. Από προσπάθεια του Άγγλου η μπάλα εξοστρακίστηκε στο δοκάρι (54′) και τρία λεπτά και πάλι ο Σουντανί έκανε το 2-1.

Αυτό ήταν το αποτέλεσμα της αναμέτρησης γιατί το γκολ που πέτυχε ο Γκερέρο στο 66′, με τη χρήση του VAR, ακυρώθηκε σωστά γιατί ο Σουντανί ήταν οφ σάιντ.

Ξεχωριστή στιγμή του αγώνα, όταν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων έριξαν κουκλάκια «θρυλέοντες» στην εξέδρα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Σουντανί (82′ Καμαρά), Σεμέδο, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Γκερέρο, Ποντένσε, Λοβέρα (56′ Μασούρας), Κούτρης, Παπαδόπουλος και Τοροσίδης (62′ λ.τρ. Γκασπάρ).

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Νάστος (64′ Κουτρουμπής), Νέιρα, Ναμπί, Σεμέντο, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Τσιλιανίδης (87′ Βαζ), Φιγκερέιδο (71′ Μάνος), Μεγιάδο και Κοροβέσης.