Αγχώθηκε, αλλά «πέρασε» ο Ολυμπιακός 3-2 την Λαμία

Με την ψυχή στο στόμα ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-2 την Λαμία και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου καθώς το πρώτο παιχνίδι είχε λήξει 0-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ όταν λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44΄) ο Τιρόνε εκτέλεσε το φάουλ, ο Ατέντζο ξέφυγε από την άμυνα του Ολυμπιακού και με προβολή νίκησε τον Αλέν για το 0-1!

Στο δεύτερο μέρος, ο Πέδρο Μαρτίνς έριξε στο παιχνίδι τον Βαλμπουενά και τον Ελ Αραμπί (αντί Μασούρα και Λοβέρα) και το παιχνίδι «γύρισε» υπέρ των γηπεδούχων οι οποίοι έπαιξαν με 4-4-2.

Το 1-1 έγινε στο 60΄΄  όταν  ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ και ο Χασάν με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ αμέσως μετά (61΄) οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ρόμανιτς με δύο κίτρινες κάρτες.

O Oλυμπιακός πολιόρκησε την εστία της Λαμίας, είχε δοκάρι με τον Χασάν (71΄)  και τελικά ο Σισέ έδωσε την λύση στο 72ο λεπτό καθώς με κεφαλιά πέτυχε το 2-1 (μετά από σέντρα του Βαλμπουενά) και λύτρωσε τους «ερυθρόλευκους». Ο Σενεγαλέζος πέτυχε (77΄) και δεύτερο γκολ μετά από φάουλ του Βαλμπουενά για να πετύχει το 3-1.

Λίγο πριν από το τέλος της αναμέτρησης, ο Νιασέ (89΄) κέρδισε πέναλτι από τον Σισέ (που καταλόγισε χωρίς δεύτερη συζήτηση ο διαιτητής Κουτσιαύτης) και ο Βιγιάλμπα διαμόρφωσε το τελικό 3-2 στο Καραϊσκάκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αλέν, Γκασπάρ, Σεμέδο, Σισέ, Τσιμίκας, Καμαρά, Γκιγιέρμε, Μασούρας (46΄   Ελ Αραμπί), Φορτούνης, Λοβέρα (46΄  Βαλμπουενά), Χασάν (78΄ Μορ).

ΛΑΜΙΑ: Κάχριμαν, Αντέχο, Τζανετόπουλος, Νιασέ, Βασιλόγιαννης (75΄  Βιγιάλμπα) , Τιρόνε( 65΄ Σκόνδρας) Καραμάνος (65΄ Σασί), Ρόμανιτς, Βάντερσον, Ασίγκμπα, Μπουλούλης.