Αγχώθηκε αλλά «πέταξε» στα ημιτελικά το Περιστέρι

Το Περιστέρι «τα χρειάστηκε» απέναντι στον μαχητικό Ήφαιστο αλλά τελικά, στον τρίτο αγώνα των δύο ομάδων για τα play offs, πήρε τη νίκη με 74-64. Και «πέταξε» στα ημιτελικά της Basket League, όπου -με πλεονέκτημα έδρας- θ’ αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Οι φιλοξενούμενοι στο «Ανδρέας Παπανδρέου», παρουσιάστηκαν μαχητικότατοι -παρά το γεγονός ότι απουσίαζαν οι Έβανς, Μπρέιζελτον- και έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους. Οι οποίοι, «ξύπνησαν» το τέταρτο δεκάλεπτο, κυρ΄ίως, χάρη στον 18χρονο, Ζώη Καράμπελα. Ο οποίος, σε 19 λεπτά συμμετοχής, συνέθεσε το ενεργητικό του με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Έτσι, ως επιστέγασμα της προσπάθειας που έκαναν όλη τη χρονιά, οι παίκτες του Περιστερίου «σφράγισαν το εισιτήριο» για την επόμενη φάση του πρωταθλήματος. Αλλά και την παρουσία τους στο Basketball Champions League.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 31-31, 47-49, 74-64

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 4, Βασιλόπουλος 3 (5 ριμπάουντ), Γκρέι 7 (0/5 τρίποντα), Αγραβάνης 10, Κάλαχαν 7 (1/6 τρίποντα), Μουράτος 3, Μπεντίλ 16 (3/10 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντάνιελ 10, Καράμπελας 11 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σμιθ 1, Φλέμινγκς 2

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Διαμαντάκος 5 (6 ριμπάουντ), Γκότσερ 2, Γουίγκινς 7 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Φρεϊμάνις 4 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σμιθ 23 (6/16 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη) Μανωλόπουλος, Μούρτος 4, Σταμάτης 7 (1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), Χαριτόπουλος 12

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου Βίκος Cola: 21/36 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 23/33 βολές, 43 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 13 επιθετικά), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου: 13/28 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 20/25 βολές, 38 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 8 επιθετικά), 7 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη