Αγχωτική πρόκριση για Λαμία

Η ομάδα της Φθιώτιδας έμεινε στο 1-1 με τα Τρίκαλα αλλά (χάρη στο 1-0 του πρώτου αγώνα) προκρίθηκε στους «8» του κυπέλλου

Μπορεί Λαμία (Super League 1) και Τρίκαλα (Super League 2) να έχουν μια κατηγορία διαφορά αλλά σήμερα (15/1) μέσα στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου αυτή δε φάνηκε.

Ο επαναληπτικός της φάσης των «16» στο κύπελλο εξελίχθηκε σε θρίλερ. Το οποίο, είχε χαρούμενη κατάληξη για την ομάδα της Φθιώτιδας, λόγω της επικράτησής της με 1-0 στον πρώτο αγώνα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 10ο λεπτό με τον Μπιανκόνι από την άσπρη βούλα. Το γεγονός αυτό, μάλλον, αποπροσανατόλισε τη Λαμία αλλά δεν μπλόκαρε τους φιλοξενούμενους. Οι οποίοι, ισοφάρισαν με τον Πέλκα (33′).

Η εξέλιξη αυτή, μάλλον άγχωσε τους γηπεδούχους. Δεν κατάφεραν να μπουν ξανά «σε θέση οδηγού» και στις καθυστερήσεις «τα είδαν όλα». Στο 90’+5′ ο Βέρτζος έκανε κεφαλιά και η μπάλα εξοστρακίστηκε στο δοκάρι του Κάχριμαν.

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Κάχριμαν, Βύντρα, Μπαχανάκ (24′ Βασιλόγιαννης), Ασίγκμπα, Τζανετόπουλος, Σκόνδρας, Δημούτσος, Σάλιακας, Ρόμανιτς (78′ Μπουλούλης), Τιρόνε (72′ Βλαχομήτρος), Μπιανκόνι.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Ζαρόπουλος, Γρηγορόπουλος (60′ Bέρτζος), Ντόσης, Γιαννίτσης, Οικονομόπουλος, Ριζογιάννης, Παπαγεωργίου, Ελευθεριάδης (76′ Λώττας), Τσίπρας, Πέλκας, Σταματής (68′ Τεγούσης).

Μάντζιος: «Η πρόκρισή μας είναι δίκαιη»

Αμανατίδης: «Τους “κοιτάξαμε στα μάτια”, στόχος η άνοδος»