Αγκαλιά με την παραμονή!

Σε ένα ματς με πλούσιο θέαμα, η Λάρισα επικράτησε 4-2 του Παναιτωλικού και βρέθηκε στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση παραμονή, ενώ θα πάει με καλή ψυχολογία την Τετάρτη στο ΟΑΚΑ για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ για τα ημιτελικά του Κυπέλλου, και να υπερασπιστεί τη νίκη 2-1 που είχε πάρει στο πρώτο ματς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά τους Αγρινιώτες, αφού πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με ψηλοκρεμαστό πλασέ του Μοράρ. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν άμεσα και στο 9′ έφτασαν στην ισοφάριση με σουτ του Μιλοσάβλιεβιτς έξω από τη μεγάλη περιοχή. Πέντε λεπτά αργότερα (14′), η Λάρισα έφτασε στην ανατροπή και το 2-1 με κεφαλιά του Γκόλια έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ντέλετιτς. Τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για τον Παναιτωλικό στο 21′, όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μάρκος Πάουλο, με τον διαιτητή να βλέπει χτύπημα εκτός φάσης στον Μασούρα.

Στο 42′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Ναζλίδη από τον Τσοκάνη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ναζλίδης, ο οποίος νίκησε τον Κυριακίδη για το 3-1.

Με παίκτη παραπάνω η ΑΕΛ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ματς και στο 57′ έφτασε στο 4-1 με κεφαλιά του Αγκάνοβιτς. Στο 61′ ο Παναιτωλικός μείωσε σε 4-2 με απίστευτο αυτογκόλ του Μασούρα με κεφαλιά εκτός περιοχής.

ΑΕΛ: Μπόζοβιτς, Χούμπτσεφ, Μόρα, Ζίζιτς, Γκόλια, Φατιόν, Μασούρα (70′ Μλαντένοβιτς), Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετιτς (80′ Μπάλλας), Αγκάνοβιτς (62′ Περόνε), Ναζλίδη

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Μιχάι, Μαρινάκης, Τσοκάνης, Ντίας, Μοράρ, Ρόσα, Μάρκος Πάουλο, Μπράβο (63′ Ρότσα), Γιαννιώτης, Κλέσιο (81′ Βασιλούδης).