Αγκαλιά με τον τίτλο η Σέλτικ 2-1 τη Ρέιντζερς με ανατροπή

Αγκαλιά με τον τίτλο βρίσκεται η Σέλτικ που νίκησε 2-1 στο ντέρμπι την Ρέιντζερς. Η ομάδα του Γιώργου Γιακουμάκη, ο οποίος αγωνίστηκε σε ολόκληρη τη διάρκεια του ντέρμπι στο «Άιμπροξ», αύξησε στους έξι βαθμούς τη βαθμολογική τους διαφορά, παίρνοντας σημαντικότατο προβάδισμα στη μάχη για την κατάκτηση του φετινού τίτλου στην Σκωτία.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τη Ρέιντζερς να ανοίγει το σκορ στο τρίτο κιόλας λεπτό μετά από ασίστ του Κεντ και ωραίο σουτ στην κίνηση του Ράμσεϊ. Η Σέλτικ όμως απάντησε άμεσα και κατάφερε να ισοφαρίσει μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα (7′), όταν μετά από φάση διαρκείας στη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων, ο Χατάτε σούταρε, ο ΜακΓκρέγκορ απέκρουσε, αλλά ο Ρόγκιτς πήρε το… ριμπάουντ, «γράφοντας» από κοντά το 1-1.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα της Ρέιντζερς και δυνατό σουτ του Κάρτερ Βίκερς.

Η έναρξη του δεύτερου μέρους καθυστέρησε λόγω ρίψης γυάλινων μπουκαλιών μπροστά στην εστία του Χαρτ από οπαδούς των γηπεδούχων, με τη Ρέιντζερς να μην καταφέρνει στη συνέχεια να βρει το γκολ της ισοφάρισης και τη Σέλτικ να πανηγυρίζει μία τεράστιας σημασίας νίκη!