Αγκάλιασε την πρόκριση ο ΠΑΟΚ 3-0 στο Ηράκλειο τον ΟΦΗ

Με σούπερ σταρ τον Μίσιτς (τρεις ασίστ), ο ΠΑΟΚ «κλείδωσε» από σήμερα την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου, καθώς επικράτησε 3-0 του ΟΦΗ στο Ηράκλειο και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς της Τούμπας, δείχνοντας έτοιμος για το ντέρμπι με την ΑΕΚ.

Ο Μίσιτς, χρησιμοποιήθηκε για σχεδόν ένα ημίχρονο σε θέση δεκαριού (προτού επιστρέψει στα στη γνώριμη του θέση) και μοίρασε τρεις ασίστ. Η πρώτη στο 24’ με μπαλιά-τρύπα για τον Λημνιό, που άνοιξε το σκορ με πλασέ, ενώ στο 32’ έδωσε στο πιάτο το γκολ για τον Μπίσεσβαρ. Στο 63’ με κάθετη έβγαλε τον Άκπομ σε θέση βολή και ο Άγγλος «τελείωσε» το ματς.

Σε έναν δύσκολο αγωνιστικό χώρο, ο «δικέφαλος του Βορρά» μπήκε με φόρα στον αγωνιστικό χώρο, με σκοπό να βάλει ένα γκολ νωρίς και παράλληλα να ράψει το παιχνίδι στα μέτρα του. Το παιχνίδι δεν είχε πολλές στιγμές στα πρώτα 45 λεπτά, αλλά λίγες και καλές. Η πρώτη απ’ αυτές ήταν του Λημνιού στο 4’, όταν μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Μπίσεσβαρ μοίρασε δεξιά για τον 21χρονο άσο, που είδε τον Γουάιλι να προλαβαίνει να του κλείσει την εστία και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Το πρώτο τέταρτο άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Φερέιρα, που άπλωνε ωραία το παιχνίδι, αλλά και που είδε τον αντίπαλο να αντιδρά σε εκείνο το σημείο και να προσπαθεί να ισορροπήσει την κατάσταση. Μάλιστα, λίγο έλειψε να κάνει ζημιά στο 18’. Αφού ο Ροντρίγο «πούλησε» την μπάλα στα δεξιά της άμυνας και ο Σεμέντο μοίρασε για τον Μάνο, αλλά τον σταμάτησε ο Ίνγκασον την ύστατη στιγμή κι ενώ ήταν σε θέση βολής. Ο θετικότατος Μίσιτς, έβγαλε δύο ασίστ και ο ΠΑΟΚ πέτυχε δύο γκολ. Βλέποντας εξαιρετικά το γήπεδο στο 24’ και με μπαλιά-ξυράφι έδωσε στον Λημνιό τη δυνατότητα να ανοίξει το σκορ.

Δείχνοντας σε αυτή τη φάση, αλλά και με τη γενικότερη παρουσία του ότι είναι μια πολύ καλή λύση για… play maker. Ο Κροάτης ήταν παντού στο πρώτο ημίχρονο και στο 32’ βρέθηκε σε δεξιά σε θέση εξτρέμ, δίνοντας στο πιάτο το 2-0 στον Μπίσεσβαρ, που δεν γινόταν να αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη.

Απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης ήταν και στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ, παίζοντας με πιο χαμηλές στροφές και καταφέρνοντας να κρατήσει δυνάμεις ενόψει ΑΕΚ. Ο Μίσιτς ήταν και πάλι το μυαλό των φιλοξενούμενων, με τον Άκπομ να εμφανίζεται πιο απειλητικός, αλλά ήταν άστοχος στο 58’. Όχι όμως και στο 63’, που δεν αστόχησε από θέση βολής στο 63ο λεπτό μετά από μπαλιά του Κροάτη. Στη συνέχεια, ο Φερέιρα εξαργύρωσε το 3-0 και έδωσε ανάσες σε Λημνιό και Ίνγκασον, ενόψει ΑΕΚ, ενώ προφύλαξε τον Μαουρίτσιο και γενικότερα έπαιξε με… σβηστές μηχανές η ομάδα του στο υπόλοιπο του αγώνα. Ο ΟΦΗ πέταξε λευκή πετσέτα, γνωρίζοντας ότι ακολουθεί δύσκολο παιχνίδι στην Τρίπολη και ουσιαστικά από τα μέσα του δεύτερου μέρους έπαψε να υπάρχει κάθε ενδιαφέρον για την έκβαση του αγώνα.

Διαιτητής: Σέζος (Κιλκίς)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάιλι, Κοροβέσης, Μαρινάκης, Κουτρούμπης, Μπράουν, Στάικος, Νέιρα (81’ Νοικοκυράκης), Τσιλιανίδης, Βαζ (60’ Μεγιάδο), Σεμέντο, Μάνος (60’ Φιγκεϊρέδο)

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα):Πασχαλάκης, Γιαννούλης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον (72’ Μιχάι), Βαρέλα, Εσίτι, Μαουρίτσιο (67’ Λάμπρου), Μίσιτς, Λημνιός (72’ Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ, Άκπομ.