Αγνώριστος ο Ολυμπιακός έχασε 83-62 από την Αρμάνι στο Μιλάνο

Αγνώριστος ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε τη χειρότερή του φετινή εμφάνιση στην Ευρωλίγκα, και γνώρισε τη βαριά ήττα 83-62 από την Αρμάνι, που ήταν η πρώτη έπειτα από επτά σερί νίκες.

Στο 18-8 υποχώρησαν οι Πειραιώτες, ενώ η ομάδα του Μεσίνα πέτυχε την τέταρτη σερί της νίκη και ανέβηκε στο 10-15. Κορυφαίος των Ιταλών ήταν ο Μπάρον με 18 πόντους, ενώ ο Μέλι είχε 10π. Από τον Ολυμπιακό, ξεχώρισαν οι Βεζένκοφ και Γουόκαπ με 10π. ο καθένας.

Άστοχες ήταν και οι δύο ομάδες στα πρώτα δύο λεπτά, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν μικρό προβάδισμα (2-4). Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έκαναν μαζεμένα λάθη, δίνοντας την ευκαιρία στην Αρμάνι να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο και με τα τρίποντα να κάνει σερί 8-0 (10-4), μέχρι το 5’. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα βρήκαν σουτ από την περιφέρεια και πλησίασαν αρχικά στο καλάθι (12-10), ενώ και με τη συμβολή των Σλούκα και Μπλακ πέρασαν μπροστά (14-15), στο 8’. Ωστόσο, δεν διατήρησαν πολύ το προβάδισμά τους, καθώς οι Ιταλοί απάντησαν με τον Ντέιβις, ενώ τα λάθη τους στο τέλος έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +3 (20-17).

Με λάθος μπήκε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο δεκάλεπτο και τον Τονούτ να στέλνει την Αρμάνι στο +5 (22-17), με τους Λαρεντζάκη και Πίτερς να απαντούν για την ισοφάριση (22-22), στο 12’. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν ανάλογη συνέχεια. Τα φθηνά λάθη και οι Τονούτ και Μέλι που ήταν άλυτα προβλήματα στην άμυνα έστειλαν στους γηπεδούχους στο +6 (32-26), το οποίο διατήρησαν (35-29) μέχρι το 17’, αφού οι παίκτες του Μπαρτζώκα έπαιζαν κάκιστα και είχαν χάσει εντελώς τον ρυθμό τους. Στον εναπομείναντα χρόνο, δούλεψε τουλάχιστον η άμυνα για τον Ολυμπιακό, όπου χάρη σε ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη πήγε στα αποδυτήρια με το -3 (35-32).

Ο Βεζένκοφ έφερε το ματς στον πόντο στην αρχή του δεύτερου μέρους, αλλά φθηνά λάθη έδιναν εύκολες κατοχές στην Αρμάνι, η οποία με πολυφωνία στην επίθεση έκανε σερί 12-0 για το +13 (47-34), στο 25’. Ο Βεζένκοφ προσωρινά έκοψε το σερί, αλλά ο Μπάρον απάντησε και με δικούς του πόντους έστειλε τους γηπεδούχους στο +15 (54-39), στο 26’. Μέσα από την άμυνά τους, οι Πειραιώτες έβγαλαν αντίδραση και μείωσε στο -10 (56-46), μέχρι το 28’. Ωστόσο, αυτό που έχτισαν το… γκρέμισαν στα τελευταία λεπτά με τις κακές επιλογές στην επίθεση, με τους Ιταλούς να κάνουν σερί 5-0 και να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +15 (61-46).

Το ίδιο άσχημα μπήκε ο Ολυμπιακός και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους Χάινς και Μήτρου-Λονγκ στέλνουν την Αρμάνι στο +20 (66-46), το οποίο διατήρησε (70-50), μέχρι το 32’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση με την άμυνα και με τον Γουόκαπ έκαναν σερί 8-0 (70-58), μέχρι το 34’. Αλλά και πάλι δεν είχαν διάρκεια. Με την επιστροφή των Μπάρον και Μέλι και την κατάρρευση της άμυνας, η διαφορά πήγε ξανά στο +18 (76-58), στο 36’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα… παράτησαν το παιχνίδι και έτσι γνώρισαν τη βαριά ήττα με σκορ 83-62.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 35-32, 61-46, 83-62

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέβις 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές), Λουγουαγού-Καμπαρό 9 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Μήτρου-Λονγκ 3 (1), Τονούτ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μέλι 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπάρον 18 (2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Νέιπιερ 9 (1/7 τρίποντα), Ρίτσι 8 (2), Χάινς 6 (3/4 δίποντα), Φόγκτμαν 5

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάναν 2 (1/5 σουτ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2), Φαλ 4 (1 ασίστ, 4 λάθη), Σλούκας 8 (2/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βεζένκοβ 10 (1/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 8 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Μπόλομποϊ, Πίτερς 5 (1), Μπλακ 6, ΜακΚίσικ 5 (1/4 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 18/30 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 11/13 βολές, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 9 επιθετικά), 20 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 14/24 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 10/11 βολές, 26 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 3 επιθετικά), 17 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 19 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 27η αγωνιστική η Αρμάνι Μιλάνο θα παίξει στη Βαλένθια (7/3 στις 21:30), ενώ ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τη Μπαρτσελόνα (7/3 στις 21:00).