Αγχωτική νίκη για την ΑΕΚ κόντρα στον Ηρόδοτο

Όταν παρουσιάζεται ασόβαρη, το πληρώνει ακόμη και με ομάδες της Γ’ Εθνικής. Η ΑΕΚ, για ακόμη ένα παιχνίδι, χρειάστηκε ένα τέρμα στα τελευταία λεπτά για να πάρει τη νίκη. Η «Ένωση» επιβλήθηκε με 2-1 του Ηρόδοτου στο ΟΑΚΑ, με γκολ του Πλατέλλα στο 89’.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς με τον Ανάκογλου να χρίζεται σκόρερ στο 8’. Ωστόσο, μόλις ένα λεπτό αργότερα, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Πήλιο. Στη συνέχεια, το… μενού είχε δύο χαμένα πέναλτι για τους «κιτρινόμαυρους» (με τον Πλατέλλα στο 33’ και τον Γροντή στο 84’). Τελικά, ο Πλατέλλας ήταν αυτός που έδωσε τη λύση με εξαιρετικό σουτ λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

AEK (Τραϊανός Δέλλας): Βούρας, Γεωργέας, Τσιρίλο, Ρόβας, Τσουκαλάς (59’ Τζάθας), Κορδέρο, Ανάκογλου, Γροντής, Ντακόλ, Πλατέλλας, Μπρέσεβιτς

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Ζαφείρης Δ., Μπινιχάκης, Χατζηβασίλης (63’ Βελέτης), Γεωργόπουλος, Μπαλάφας, Αχιλλέως, Πήλιος, Χατζηανδρέου, Κοζυράκης, Κούρτι, Ζαφείρης Α. (57’ Μωραΐτης, 87’ Κλίνης).