Αιφνιδίασε και νίκησε ο Βόλος στο Ηράκλειο 2-1 τον ΟΦΗ

Σημαντική εκτός έδρας νίκη 2-1 πέτυχε ο Βόλος επί του ΟΦΗ στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Super League 1.

Οι Βολιώτες χάρη στο εξαιρετικό πρώτο ημίχρονό τους, εκεί όπου πέτυχαν και τα δύο τους γκολ με τους Περέα (3′) και Δουβίκα (22′), πήραν την έκτο τρίποντο της σεζόν, ανεβαίνοντας στην έβδομη θέση της βαθμολογίας με 27 πόντους. Από την άλλη, ο ΟΦΗ υπέστη την έκτη διαδοχική ήττα του στο πρωτάθλημα, παραμένοντας στην ενδέκατη θέση με 19 πόντους.

Εντυωσιακά ξεκίνησε το παιχνίδι για τον Βόλο, ο οποίος άνοιξε το σκορ μόλις στο τρίτο λεπτό. Η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ στην πρώτη φάση του ματς, ευτύχησε να προηγηθεί με δυνατή κεφαλιά του Περέα στο πρώτο δοκάρι, μετά από σέντρα του Ριένστρα.

Παρά την ψυχρολουσία του γρήγορου γκολ, ο ΟΦΗ ανέκτησε άμεσα την κατοχή και τον έλεγχο του ρυθμού, ψάχνοντας την ισοφάριση, ωστόσο δυσκολεύτηκε αρκετά να πλησιάσει την αντίπαλη περιοχή και να απειλήσει. Ότι δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι το κατάφεραν οι Βολιώτες στο 22′, με εξαιρετικό τελείωμα και ενέργεια του Δουβίκα, μετά από έξυπνη μπαλιά του Μπαρτόλο στην πλάτη της άμυνας.

Δέκα λεπτά αργότερα, οι Κρητικοί έφτασαν μια «ανάσα» από το γκολ, καθώς μετά από γύρισμα του Καστάνιος στο δεύτερο δοκάρι, ο Γιαννούλης με προβολή «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι.

Διαφορετική η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Γιώργου Σίμου να μπαίνει δυνατά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και να απειλεί, πρώτα στο 48′ με συρτό σουτ του Ντε Γκόύζμαν και μετά με τον Στάικο στο 51′, ο οποίος με δυνατό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Κλέιμαν.

Στο 56′, ο Βόλος απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος, με τον Νίνη να προσπαθεί να νικήσει από μακριά τον Σωτηρίου, ο οποίος με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ. Στο 63′, ο ΟΦΗ εξαργύρωσε την καλή του εικόνα στην επανάληψη, με τον Καστάνιος να μειώνει σε 1-2 με κοντινή προβολή, μετά από γύρισμα από τα αριστερά του Στάρτζεον και να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ομάδας.

Από την μείωση του σκορ κι έπειτα ο ΟΦΗ συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, αλλά σε κανένα σημείο δεν έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση. Είχε κάποιες καλές στιγμές με τον Καστάνιος και τον Στάρτζεον, αλλά καμία από αυτές δεν ήταν η μεγάλη ευκαιρία ή δεν έφερε την ομάδα του Ηρακλείου τόσο κοντά στην ισοφάριση.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης (62′ Λυμπεράκης), Γιαννούλης, Βαφέας (76′ Φερέιρα), Διαμάντης, Ουές, Ντε Γκούζμαν (62′ Γρίβας), Μεγιάδο, Στάϊκός, Στάρτζεον, Καστάνιός.

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κλέϊμαν, Φερράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Ριένστρα (46′ Κιάκος), Τσοκάνης, Μαρτίνες (90+2′ Κρητικός), Δουβίκας, Μπαρτόλο (67′ Σάντσες), Νίνης (76′ Σάντος), Περέα.