Αήττητο και κορυφή παίζει στον Βόλο ο Ολυμπιακός

Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός είναι χωρίς ήττα και προηγούμενος του ΠΑΟΚ με διαφορά τερμάτων και παίζει στο Βόλο (17:15) για να συνεχίσει την πορεία του.

Μια πορεία που συνδυάζει μάλιστα αποτελέσματα με γκολ. Πέτυχε 12 στα τρία τελευταία παιχνίδια του, 11 από αυτά στο πρώτο ημίχρονο. Έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία, που σε τρία διαδοχικά παιχνίδια πετυχαίνει τρία ή περισσότερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός έχει πλέον και την καλύτερη επίθεση με 32 γκολ, έναντι 30 του ΠΑΟΚ, και την καλύτερη άμυνα με έξι γκολ, έναντι 12 του ΠΑΟΚ. Δεν έχει δεχτεί περισσότερα από ένα γκολ στα τελευταία 25 παιχνίδια του, από τις 10 Φεβρουαρίου που δέχτηκε τρία στην Τούμπα.

Ο Ολυμπιακός βρίσκει απέναντι του τον Βόλο, που πήρε μια νίκη ανάσα με τον Πανιώνιο, έστω και με ανατροπή, πριν χάσει από τον Άρη. Έχει μια νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια του και δύο στα τελευταία 11, ενώ είχε κερδίσει τρία από τα τέσσερα πρώτα. Στα πρώτα τέσσερα πήρε εννέα βαθμούς, αλλά στα επόμενα 11 μόλις οκτώ βαθμούς.

Μοναδικό παιχνίδι στην ιστορία τους είναι αυτό στον πρώτο γύρο, που ο Βόλος γνώρισε την πρώτη ήττα στην ιστορία του στην κατηγορία. Ο Ολυμπιακός πηγαίνει για δεύτερη μόλις φορά στην ιστορία του στο Πανθεσσαλικό. Είχε παίξει στις 30 Ιανουαρίου 2011 με τον Ολυμπιακό Βόλου για τη Super League και είχε επικρατήσει 1-0 με γκολ του Φουστέρ με σουτ στο 19’.

Στον πρώτο γύρο
14.09.2019: Ολυμπιακός – Βόλος 5-0
(12’ κεφαλιά Γκιγιέρμε, 72’ σουτ Ελ Αραμπί, 79’ σουτ Γκερέρο, 83’ πέναλτι Βαλμπουενά, 90’ σουτ Σουντανί. Στο 82’ 2η κίτρινη Λύρατζης)