Άλλη Γιουβέντους στην Ευρώπη 4-2 τη Ζενίτ

To καλό της πρόσωπο δείχνει στο Champions League η Γιουβέντους. Οι «μπιανκονέρι» έκαναν το 4/4 στον 8ο όμιλο επικρατώντας 4-2 της Ζενίτ στο Τορίνο.

Οι Τορινέζοι πήραν προβάδισμα μόλις στο 11′, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντε Λιχτ έστρωσε με κεφαλιά την μπάλα στον Ντιμπάλα, ο οποίος με μονοκόμματο σουτ έγραψε το 1-0. Στο 26′ ο Καραβάεβ συνέκλινε, έπιασε το σουτ, με τον Μπονούτσι, στην προσπάθειά του να διώξει, να στέλνει με… τρομερό φάλτσο την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουβέντους ανέβασε στροφές. Στο 58′ κέρδισε πέναλτι, με τον Ντιμπάλα να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Σε πρώτο χρόνο δεν κατάφερε να σκοράρει. Όμως, δόθηκε επανάληψη μέσω VAR (για είσοδο παικτών στην περιοχή πριν την εκτέλεση), με τον Αργεντινό άσο να μην χάνει την ευκαιρία και να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς.

Η υπέροχη ατομική ενέργεια του Κιέζα στο 73′ και το πλασέ του Μοράτα -ύστερα από ασίστ του Ντιμπάλα- στο 82′, «κλείδωσαν» την επικράτηση της Γιουβέντους, με τη Ζενίτ απλώς να μειώνει στο 90’+2′ με τον Αζμούν.