Άλλη Λίβερπουλ στην Ευρώπη 2-0 τη Λειψία

Με δύο γκολ μέσα σε ένα τετράλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, η Λίβερπουλ επικράτησε 2-0 της Λειψίας στην Ουγγαρία και με συνολικό σκορ 4-0 πήρε την πρόκριση στους «8» του Champions League.

Όπως και στο πρώτο παιχνίδι πριν δύο εβδομάδες, έτσι και τώρα, Σαλάχ και Μανέ «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, χάρη στα τέρματα που πέτυχαν μέσα σε ένα τετράλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο (71′, 74′).

Στο 65′, οι Γερμανοί έφτασαν μια «ανάσα» από το γκολ, όταν η κεφαλιά του Σόρλοτ μετά από γύρισμα του Κλάιφερτ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Άλισον. Φάση η οποία αφύπνισε τη Λίβερπουλ, καθώς έξι λεπτά αργότερα ξεδιπλώθηκε εξαιρετικά στην αντεπίθεση, με τον Ζότα να τροφοδοτεί τον Σαλάχ την κατάλληλη στιγμή και τον Αιγύπτιο με όμορφο πλασέ να κάνει το 1-0.

Στο 74′, ήρθε και το δεύτερο «χτύπημα» των Άγγλων, με τον Μανέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή και να «κλειδώνει» τη νίκη, αλλά και την πρόκριση για την επόμενη φάση του θεσμού.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον – Ρόμπερτσον (90′ Τσιμίκας), Κάμπακ, Φίλίπς, Αλεξάντερ Άρνολντ – Φαμπίνιο, Αλκάνταρα (72′ Κεϊτά), Βαϊνάλντουμ (84′ Μίλνερ) – Σαλάχ, Ζότα (71′ Οριγκί), Μανέ (90′ Τσάμπερλεϊν).

Λειψία (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Γκουλάσι – Άνταμς, Μουκιέλε, Ουπαμεκάνο, Κλόστερμαν, Νκουκού – Όλμο (77′ Χαϊνταρά), Καμπλ (46′ Σόρλοτ), Σάμπιτσερ, Φόρσμπεργκ (60′ Κλάιφερτ), Πόουλσεν (60′ Χουάνγκ).