Άλμα Άρη για τα πλέι οφ

Μεγάλη νίκη στην προσπάθεια που κάνει να βρεθεί στα Play Off σημείωσε στην Τρίπολη ο Άρης.

Η ομάδα του Χερμάν Μπούργος επικράτησε με 2-0 του τοπικού Αστέρα στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», χάρη σε γκολ των Αμπουμπακάρ Καμαρά (41’) και Λούκας Σάσα (90’+7’), στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Με το «τρίποντο» αυτό ο Άρης ανέβηκε στους 36 βαθμούς πιάνοντας τον Παναθηναϊκό στην τέταρτη θέση, αφήνοντας τον Αστέρα Τρίπολης στην πέμπτη με έναν βαθμό, αλλά κι έναν αγώνα λιγότερο – αυτόν με τον Ολυμπιακό στον Πειραιά μεσοβδόμαδα.

Λίγα πράγματα είχε να επιδείξει το πρώτο ημίχρονο. Στο πρώτο 15λεπτο είχαμε έναν γρήγορο ρυθμό, όμως όσο περνούσαν τα λεπτά, ο ρυθμός έπεφτε. Ένα κλασσικό παιχνίδι κέντρου, χωρίς έντονες συγκινήσεις. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 38′ ένα (κακό) σουτ του Εντιαγέ ήταν η καλύτερη φάση. Ο  Άρης κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 41ο λεπτό όταν ο Σονί έχασε στη μεσαία γραμμή, ο Ιτούρμπε τροφοδότησε τον Καμαρά που προχώρησε και σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει στον Πίτσου Ατιένζα και να καταλήγει στα δίχτυα του Παπαδόπουλου για το 0-1.

Η  ίδια εικόνα εκτυλίχθηκε και στο δεύτερο μέρος . Παιχνίδι κέντρου, στην λογική “φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη”. Οι γηπεδούχοι είχαν την καλύτερη στιγμή τους στο 56′ με τον Ριέρα από το ένα μέτρο να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι του Κουέστα.

Ο Αστέρας ήταν αυτός που είχε τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι, διεκδικώντας τρίποντο, χωρίς τη μεγάλη φάση… Είναι αλήθεια, ότι ο Άρης από το 70′ διάλεξε έναν πιο μετριοπαθή ρόλο στο ματς και οπισθοχώρησε και τελικά αφού δεν ήρθε η ισοφάριση, οι Θεσσαλονικείς πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Ο Σάσα έσπασε το τεχνητό οφσάιντ, πέρασε και τον Παπαδόπουλο και σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Ατιένζα (90’ Μπενίτο), Καρμόνα, Άλβαρες, Βαλιέντε (76’ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Ριέρα (59’ Κρέσπι), Σόνι (59’ Καπίγια), Σίτο (76’ Τιλίκα), Μπαράλες

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Ματίγια (68’ Ντουκουρέ), Λούκας Σάσα, Ντιαγέ (59’ Μπερτόγλιο, 68’ Ματέο Γκαρσία), Μαντσίνι, Ιτούρμπε (59’ Μπρούνο Γκάμα), Καμαρά (81’ Μπεναλουάν).