Άλμα παραμονής η Λαμία του Γρηγορίου 1-0 τον Απόλλωνα στη Ριζούπολη

Άλμα παραμονής στη μεγάλη κατηγορία έκανε η Λαμία αφού με το γκολ – πέναλτι του Αραμπούλι έφυγε νικήτρια με 1-0 την Ριζούπολη κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης. Ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη την τρέχουσα περίοδο για την ομάδα του Γρηγορίου.

Η Λαμία ξεκόλλησε από την 13η θέση που οδηγεί στο διπλό μπαράζ παραμονής με τον 2ο της Super League 2, καθώς πέρασε τον Παναιτωλικό.

Πολλά φάουλ, διακοπές, λάθη, αργό τέμπο και ελάχιστοι κενοί χώροι χαρακτήρισαν το πρώτο ημίχρονο. Μέχρι την ανάπαυλα ο Απόλλων Σμύρνης βγήκε μόνο μία φορά στην κόντρα (με τον Σλίβκα), η Λαμία δύο (καλύτερη με τον Καραμάνο στο 17′) και ο αγώνας κυλούσε προς την ισοπαλία.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι στο 30′ βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα. Μετά από κεφαλιά του Καραμάνου ο ρέφερι Ζαχαριάδης έδειξε το σημείο του πέναλτι για χέρι του Φατιόν και μετά από έλεγχο στο VAR, ο Αραμπούλι ευστόχησε από την άσπρη βούλα.

Στο δεύτερο μισό ο Απόλλων πήρε μέτρα, μετέφερε το ματς στο μισό της Λαμίας, η οποία εμφανώς έδειχνε μεγάλη προσήλωση στα ανασταλτικά της καθήκοντα και «έψαχνε» τη «μισή» ευκαιρία στην κόντρα (είχε μία καλή στιγμή με τον Ντέλετιτς στο 54′) . Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» συνέχιζε να κερδίζει στατικές μπάλες γύρω από τα καρέ του Επασί και στο 56′ «φλέρταρε» με την ισοφάριση, όταν ο Μπεντινέλι βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων αντέδρασε σωστά.

Με την πάροδο του χρόνου η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ανέβαινε όλο και πιο ψηλά αλλά δεν έβγαζε «καθαρές» φάσεις, ενώ οι φιλοξενούμενοι μετά την είσοδο του Τζέιμς «γύρισαν» τη διάταξή τους σε 3-4-3, καθώς η μπάλα ήταν συνεχώς στον αέρα. Ο Σλίβκα με κεφαλιά απείλησε στο 75′ και ο Παράσχος με την είσοδο του Μουνιέ έπαιξε φουλ επίθεση. Μάλιστα λίγο αργότερα πέρασε και τον στόπερ Ντομίνγκες λόγω ύψους σε θέση φορ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι (τελείωσαν με 10 λόγω αποβολής του Ρόμανιτς στο 87′) απομάκρυναν κάθε κίνδυνο. Μάλιστα στις καθυστερήσεις άγγιξαν το δεύτερο γκολ με τον Μπα.

Στη φάση του πέναλτι του Φατιόν, οι μεν γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για την υπόδειξή του, οι δε φιλοξενούμενοι γιατί δεν αποβλήθηκε ο μέσος του Απόλλωνα με 2η κίτρινη. Στο 87′ ο Ζαχαριάδης απέβαλε με 2η κίτρινη τον Ρόμανιτς και λίγο αργότερα με τον ίδιο τρόπο τον Τσαμπούρη, που όμως ήταν στον πάγκο του Απόλλωνα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Βέρχουλστ, Μπρούτσιτς, Λισγάρας, Κάλισιρ (86′ Ντομίνγκες), Τσαμπούρης (76′ Μπεξεβανίδης), Τσιλούλης, Φατιόν (76′ Μουνιέ), Σλίβκα, Τομάς, Ιωαννίδης, Ντάουντα.

ΛΑΜΙΑ: Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνες, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ντέλετιτς (90′ Μπιάρνασον), Αραμπούλι (73′ Τζέιμς), Ρόμανιτς, Καραμάνος (82′ Μπα)