Άλμα παραμονής ο Πανιώνιος 1-0 πέρασε από τη Λαμία

Άλμα παραμονής έκανε ο Πανιώνιος. Οι κυανέρυθροι έμειναν αήττητοι για τέταρτο σερί ματς και με την δεύτερη νίκη τους στα πλέι-άουτ, αυτή την φορά στην έδρα της Λαμίας με σκορ 0-1 και χρυσό σκόρερ τον Τσιλούλη, παλεύουν στα ίσα πλέον για την σωτηρία!
Το γκολ (27’) του 25χρονου μεσοεπιθετικού, που μάλιστα τραυματίστηκε και βγήκε αλλαγή από το πρώτο ημίχρονο, ανέβασε την ομάδα της Νέας Σμύρνης στους 18 βαθμούς. Ο Πανιώνιος παραμένει στην τελευταία θέση. Η Ξάνθη, με ματς λιγότερο βρίσκεται στους 19 βαθμούς και στη θέση μπαράζ, ενώ ο Παναιτωλικός στους 21.

Καλύτερο ήταν το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι. Ο Πανιώνιος δεν ρίσκαρε. Έδωσε όλο τον χώρο στη Λαμία και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την κόντρα επίθεση. Οι κυανέρυθροι πιέζοντας έντονα στη μεσαία γραμμή οδήγησαν τους γηπεδούχους σε λάθη. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να κυνηγούν τους Λυμπεράκη και Τσιλούλη, ωστόσο, το… κακό δεν έγινε αφού δεν δημιουργήθηκε κάποια μεγάλη απειλή μπροστά στην εστία του Επασί.

Ο Πανιώνιος συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, αφού το πλάνο έβγαινε. Η ομάδα δεν κινδύνευε, ενώ ήταν και σχετικά ζωηρή επιθετικά. Τελικά, η δικαίωση δεν άργησε να έρθει, αφού στη… γνωστή φάση με το λάθος στη μεσαία γραμμή της Λαμίας, έφερε την μπάλα στα πόδια του Μαξίμοβιτς που έβγαλε σε πλεονεκτική θέση τον Τσιλούλη που έγραψε στο 27ο λεπτό το 0-1! Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, η ομάδα της Ν.Σμύρνης διαχειρίστηκε υποδειγματικά το παιχνίδι, δεν κινδύνεψε καθόλου και πήγε στα αποδυτήρια με τους τρεις βαθμούς στην τσέπη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία εκμεταλλεύτηκε την υπερβολική οπισθοχώρηση των κυανέρυθρων και για πρώτη φορά στο παιχνίδι γέμισε την περιοχή του Κότνικ.
Ο Μάντζιος όσο κι αν προσπαθούσε να αλλάξει πράγματα έβλεπε την ομάδα του να παραμένει ακίνδυνη. Στο τελευταίο τέταρτο το παιχνίδι έχασε τον ρυθμό του αφού οι μαζεμένες αλλαγές αποσυντόνισαν τις δύο ομάδες, αλλά αντικειμενικά βόλεψαν και την ομάδα του Βόκολου που πήρε τη νίκη.

Δεν είχε δύσκολη βραδιά ο Παπαδόπουλος (Μακεδονίας). Έκανε το λάθος δίνοντας πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ντομίνγκες στον Σασί, αλλά τον έσωσε το VAR και άλλαξε την απόφασή του. Στο 90΄ αποβλήθηκε ο Βασιλόγιαννης

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Επασί, Σκόνδρας (66′ Σάλιακας), Βύντρα, Αντέτζο, Βάντερσον, Μπεχαράνο, Νιάς (43′ Σασί), Καραμάνος, Ρόμανιτς (66′ Βασιλόγιαννης), Βιγιάλμπα, Μπιανκόνι (82′ Μπουλούλης).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λεωνίδας Βόκολος): Κότνικ, Ρέντζας, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Οικονομίδης (82′ Μιλόγεβιτς), Μαξίμοβιτς (64′ Γρίβας), Παπανικολάου, Λυμπεράκης, Τσιλούλης (39′ Παπαγεωργίου).