Άλμα πρόκρισης ο Βόλος ΝΠΣ 2-0 τον ΟΦΗ

Άλμα πρόκρισης στην οκτάδα του κυπέλλου έκανε ο Βόλος που νίκησε 2-0 τον ΟΦΗ στο «Πανθεσσαλικό», χάρη στα τέρματα των Νίκο Μαρτίνες (52′) και Γεράσιμου Μήτογλου (85′).

Η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ εξαργύρωσε την εξαιρετική της εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο ΟΦΗ κρατούσε μπάλα, αλλά ήταν ανούσιος.

Στο πρώτο τέταρτο, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να απειλήσουν με κάθετες μπαλιές στην πλάτη της άμυνας. Όσο περνούσε η ώρα όμως, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με αρκετές μάχες στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Ο ΟΦΗ μπορεί να είχε μια μικρή υπεροχή, ελέγχοντας τον ρυθμό και την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δυσκολεύτηκε να πατήσει την αντίπαλη περιοχή. Η μοναδική καλή στιγμή στο πρώτο 45λεπτο άνηκε στους γηπεδούχους, με τον Δουβίκα να πιάνει γυριστή κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής και τον Σωτηρίου να μπλοκάρει.

Διαφορετική εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Άνχελ Λόπεθ να… ξυπνά και να παίρνει τα ηνία. Οι γηπεδούχοι αφού προειδοποίησαν στο 48’, με την κεφαλιά του Γκρίλο να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι του Σωτηρίου μετά από κόρνερ, άνοιξαν το σκορ στο 52’ με τον Μαρτίνες. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός πήρε την μπάλα λίγο έξω από το ημικύκλιο της περιοχής και με όμορφο τελείωμα σημάδεψε την αριστερά πλευρά του Σωτηρίου.

Στο 86′, διαμορφώθηκε το τελικό σκορ, καθώς μετά από στημένη φάση του Βόλου, η μπάλα παρέμεινε στα καρέ του ΟΦΗ και αφού αρχικά κατέληξε στο δοκάρι, ο στόπερ Μήτογλου έκανε το 2-0.

Βόλος: Γκαραβέλης, Ντεντάκης (66′ Τέκιο), Μήτογλου, Γκρίλο, Φερράρι, Ριένστρα, Τσοκάνης (46′ Μπαρτόλο), Ρενάτο (83′ Κιάκος), Μπαριέντος (83′ Νίνης), Μαρτίνες (74′ Περέα), Δουβίκας

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Ουές (63’ Μπαλογιάννης), Στάρτζεον (81’ Τσιλιανίδης), Νέιρα, Βαφέας, Βούρος, Γιαννούλης, Σαρντινέρο (64’ Σολίς), Στάικος, Γρίβας, Κοροβέσης (64’ Λυμπεράκης).