Άλμα σωτηρίας για τον ΟΦΗ

Παρότι το ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, ο ΟΦΗ κατάφερε να το γυρίσει και με τη νίκη του (2-1) να πετύχει ένα άλμα σωτηρίας για την παραμονή στην Super League.

Ήταν το πρώτο του «τρίποντο» μετά τις 7 Ιανουαρίου και το 2-0 επί της Λαμίας καθώς έκτοτε οι Κρητικοί είχαν πάρει μόλις δύο βαθμούς σε δώδεκα αγώνες.

Οι Γιαννιώτες απείλησαν για πρώτη φορά στο 39΄, με το σουτ του Ελευθεριάδη που πέρασε άουτ, και τελικά προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με κοντινό πλασέ του Παμλίδη, που πήρε το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Βάτερμαν σε προβολή του Ελευθεριάδη.

Ευρισκόμενος με την… πλάτη στον τοίχο, ο ΟΦΗ μπήκε πολύ δυναμικά στο β΄ ημίχρονο και αντέδρασε. Βοήθησε βεβαίως και το λάθος του Κάργα, που έδωσε στο 52΄ τη δυνατότητα στον Σαρδινέρο να μπει στην περιοχή και με υπέροχη λόμπα να νικήσει τον Λοντίγκιν, ισοφαρίζοντας το σκορ.

Με ανεβασμένη ψυχολογία, οι Κρήτες έψαξαν το δεύτερο γκολ και το βρήκαν στο 61΄ με πέναλτι του Σολίς, που καταλογίστηκε μετά από εξέταση του βίντεο για χέρι του Κάργα.

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Βάτερμαν – Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Λυμπεράκης – Σακόρ, Μεγιάδο – Γρίβας (46’ Φερέιρα, 89’ Βαφέας), Στάρτζεον (81’ Νοικοκυράκης), Σολίς (75’ Μπαλογιάννης) – Σαρδινέρο.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιαννίκης): Λοντίγκιν – Σάλιακας, Κάργας, Παντελάκης, Πέερσμαν – Κάστρο, Ντομίνγκεζ – Μπρένερ (57’ Μιλιντσεάνου), Καρτάλης, Ελευθεριάδης (46’ Νάουμετς) – Παμλίδης.