Άλμα σωτηρίας ο Παναιτωλικός 1-0 τη Λαμία με Νταγκό

Άλμα σωτηρίας έκανε ο Παναιτωλικός! Οι Αγρινιώτες ήταν καλύτεροι σε όλο το παιχνίδι και ο Νταγκό με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των «καναρινιών» καθάρισε την Λαμία (1-0).

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου έφθασε τους 25 βαθμούς, με την Λαμία να παραμένει στην… πρίζα και στην 12η θέση με 18 βαθμούς, λίγο πάνω από τις δύο τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Τον απόλυτο έλεγχο είχε από το ξεκίνημα του αγώνα ο Παναιτωλικός. Με τους Ντίας, Νταγκό, Μεντόσα να αποτελούν τους κινητήριους μοχλούς και τους πιο δραστήριους ποδοσφαιριστές μεσοεπιθετικά στο γήπεδο, η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ήταν καλύτερη και πιο απειλητική. Η μεγαλύτερη φάση από όλες στο πρώτο μέρος ήρθε στο 27ο λεπτό για τους Αγρινιώτες, με τον Νταγκό να μην μπορεί από θέση τετ-α-τετ να σκοράρει. Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους ο ρυθμός έπεσε, με τη Λαμία να κλείνει περισσότερο για να κρατήσει ως το ημίχρονο το 0-0.

Η Λαμία στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε στροφές και κράτησε μπάλα στα πόδια της, ωστόσο όσες ευκαιρίες και να είχε δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε κάποιο γκολ.

Στο 56’ ο Νταγκό με ένα φανταστικό σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου κάνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια ο Παναιτωλικός πίεσε για ακόμη ένα γκολ, με τον Ντουάρτε να χάνει μια μεγάλη ευκαιρία στο 80’ να κάνει το 2-0, αφού το πλασέ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, με την Λαμία να έχει βγει όλη μπροστά και να δίνει χώρους, τους οποίους δεν εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι. Η Λαμία είχε την καλύτερή της στιγμή στο 84ο λεπτό με την κεφαλιά του Μανούσου από καλή θέση που μπλόκαρε ο Ανέστης, κρατώντας το 1-0 ως το φινάλε και τη νίκη για την ομάδα του.

O ρέφερι Κουκουλάς δεν είχε κάποια δύσκολη φάση στο ματς.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μαλής, Χουχούμης, Κορνέλιους, Λάρσον (76’ Βργκοτς), Φλόρες, Αντούνες, Μεντόζα (59’ Ντουάρτε), Νταγκό (76’ Μόρσεϊ), Ντίας (84’ Τσιγγάρας), Βέργος.

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης (62’ Αραμπούλι), Μπεχαράνο, Μανούσος, Μπανγκουρά (68’ Ρόμανιτς), Καραμάνος, Βέλλιος (46’ Νούνιες).