Άλωσε τη Γαλλία η ΑΕΚ 69-64 τη Λιμόζ

Άλωσε τη Γαλλία η ΑΕΚ! Η Ένωση με άμυνα για σεμινάριο νίκησε τη Λιμόζ με σκορ 69-63, ανέβηκε στο 3-1 στον όμιλό της και σε συνδυασμό με την ήττα της Γαλατά από τη Μάλαγα έκανε άλμα πρόκρισης στους «8» του Champions League!

Πλέον, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη κρατάει την τύχη της στα χέρια της, καθώς έχει δύο εντός έδρας ματς με Γαλατά (15/3) και Μάλαγα (21/3) στα Άνω Λιόσια!

H AEK ήταν από πολύ νωρίς συγκεντρωμένη και διαβασμένη στην άμυνα, ωστόσο σε μεγάλο μέρος του αγώνα αντιμετώπισε επιθετικά προβλήματα. Τελικά, στην τρίτη περίοδο βρήκε τις λύσεις που έψαχνε και δεν κοίταξε ποτέ πίσω, φτάνοντας στη νίκη που «καθάρισε» στα τελευταία λεπτά.

Ο Ηλίας Καντζούρης ευτύχησε να δει τους νεοφερμένους παίκτες να δίνουν μεγάλες βοήθειες. Ο Μπρίντον Λεμάρ είχε 16 πόντους, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Πιέρ Οριόλα  12 πόντους και 6 ριμπάουντ. Εξαιρετικός και ο Στρέλνιεκς, που είχε 16 πόντους και πολλές λύσεις σε κρίσιμα σημεία.

Για τους Γάλλους, που έπεσαν στο 0-4 και αποκλείστηκαν οριστικά από τη συνέχεια της διοργάνωσης, 16 πόντους είχε ο Λανγκ, 12 ο Ουγκολάν και 11 ο Κίζλινκ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Γόντικα προηγήθηκε πολύ γρήγορα με σκορ 2-7. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν ρυθμό στην επίθεση, όμως η ΑΕΚ έκανε πολλά λάθη στα πρώτα λεπτά και τους έδωσε δικαίωμα να ισοφαρίσουν σε 7-7. Κάπου εκεί, η Ένωση με Λεμάρ, Γουίλιαμς και Μίτσελ άρχισε να βρίσκει λύσεις, τρέχοντας ένα 10-0 επιμέρους σκορ για να διαμορφώσει το 7-17 παίρνοντας γρήγορα διψήφιο προβάδισμα. Η Λιμόζ αντέδρασε με τον Λανγκ πρωταγωνιστή, μειώνοντας σε 14-17, τελικό σκορ της πρώτης περιόδου.

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, η ΑΕΚ ξέφυγε και πάλι με +7 χάρη σε Στρέλνιεκς και Μάντσεν (14-21), πριν ο Λετονός γράψει το 14-23. Η Ένωση ξέφυγε και με +11 (14-25), πριν οι γηπεδούχοι σκοράρουν με τον Γκρέιβς για το 17-25. Οι Γάλλοι βρήκαν ψυχολογία και μείωσαν ακόμη περισσότερο, με τον Μάλκολμ Μίλερ να γράφει το 23-25 και τον Λανγκ να ισοφαρίζει στα 25. Ο Ουγκολάν ανέλαβε δράση, πετυχαίνοντας 6 σερί πόντους για το 32-29 των Γάλλων. Τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 33-31 υπέρ της Λιμόζ.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 33 όλα, όμως η Λιμόζ με Ουγκολάν και Λανγκ ξέφυγε με +5 (38-33) και αργότερα με 7 (40-33), πριν ο Στρέλνιεκς μειώσει σε 40-36 και ο Οριόλα σε 40-39. Ο Γιάνις Στρέλνιεκς, μάλιστα, ολοκλήρωσε ένα επιμέρους 8-0 για την Ένωση, γράφοντας το 40-41, πριν βάλει τρίποντο για το 42-44. Ο Οριόλα βρήκε και αυτός ρυθμό, υπογράφοντας το 44-47 με δικό του σουτ από τα 6.75. Τελικά, ο Ισπανός μαζί με τον Γουίλιαμς διαμόρφωσαν το 51-54 της τρίτης περιόδου.

Η Λιμόζ με τρίποντο του Κίζλινκ αμέσως ισοφάρισε στις αρχές της τέταρτης περιόδου (54-54), όμως ο Λεμάρ έτρεξε ένα δικό του 5-0 για το 54-59, γράφοντας λίγο αργότερα το 54-63. Οι Γάλλοι απάντησαν με τον Κλάασεν, μειώνοντας σε 57-63. Η ΑΕΚ έχασε μεγάλες ευκαιρίες να τελειώσει το ματς, δίνοντας το δικαίωμα στον Γκρέιβς να μειώσει στο καλάθι (61-63). H Ένωση κυρίως με Λεμάρ και Στρέλνιεκς βρήκε τις λύσεις που έψαχνε στο τέλος, και πήρε τη νίκη με 69-63.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-31, 51-54, 63-69