«Άναψε φωτιές» ο Απόλλωνας στην Λαμία

Μπορεί και να πέτυχε τη νίκη της χρονιάς στο Ηράκλειο επί του ΟΦΗ (1-2) ο Απόλλωνας με την οποία μείωσε στους δυο βαθμούς την διαφορά του από την Λαμία και φιλοδοξεί πλέον να αποφύγει την τελευταία θέση της βαθμολογίας στην Super League και τον απευθείας υποβιβασμό.

Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ είχε τύχη, αλλά και πίστη για να πάρει το μεγάλο αποτέλεσμα.

Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου κόντρα στη ροή του αγώνα προηγήθηκε με τον  Αντόνι Φατιόν ο οποίος μετά από κεφαλιά πάσα του Ντάουντα με ανάποδο σουτ έκανε το 0-1!
Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως ήταν αναμενόμενο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν αναζητώντας την ουσία με πιο δραστήριο τον Λουίς Φελίπε.
Πάλι όμως ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα κρατούσε το μηδέν ως το 70ο λεπτό όταν ο Νέϊρα κινήθηκε από τα πλάγια για να αφήσει τη μπάλα στα πόδια του Αργεντίνου ο οποίος με διαγώνιο σουτ ισοφάρισε σε 1-1.
Ακόμα, όμως, κι αυτός ο ενθουσιασμός της Κρητικής ομάδας δεν στάθηκε ικανός να υπερκαλύψει το ένστικτο της επιβίωσης που φανέρωσαν στην τελική ευθεία του ματς οι φιλοξενούμενοι, που πήραν τη νίκη μετά από  διαγώνιο σουτ του Σλίβκα (72΄) για το τελικό 1-2…

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας):  Επασί, Μαρινάκης (54’ Μπαλογιάννης), Γιαννούλης, Πασαλίδης (84’ Ουές), Βούρος, Στάικος (54’ Τοράλ), Νέιρα, Μεγιάδο (84’ Μπουζούκης), Τσιλιανίδης (54 Ντε Γκουζμάν), Λάμπρου, Φελίπε

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Σόρτσαν, Ντεντάκης, Βιτλής, Μπρούνο Άλβες, Ντομίνγκες, Φατιόν (65’ Τσίμπσαχ), Κάστρο, Σλίβκα, Μαρτίνες (89’ Φερνάντες), Ιωαννίδης, Ντάουντα (46’ Ρόγκνε).