Ανάσανε ο Ιωνικός και βύθισε τον Ατρόμητο

Κομβικό παιχνίδι έγινε στη Νίκαια με νικητή (2-1) τον Ιωνικό απέναντι στον Ατρόμητο Αθηνών.

Πρώτο «τρίποντο» μετά από περίπου δύο μήνες και 5 σερί ήττες για τους Νικαιώτες, που πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Κάνιας και Λένις, παραμένουν «κολλημένοι» στην 13η θέση (που οδηγεί στο μπαράζ) οι Περιστεριώτες, που μείωσαν με τον Σάλομον αλλά δεν βρήκαν δεύτερη… απάντηση.

Ο Ιωνικός «καθάρισε» το παιχνίδι εκμεταλλευόμενος τις τραγικές αδυναμίες του Ατρόμητου στην άμυνα.

Το πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο όταν σε διάστημα λιγότερο από δέκα λεπτά έβαλε δυο γκολ με τον Κάνιας (32΄) και τον Λένις (39 ΄)

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε, Ο Ατρόμητος αντέδρασε και προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι. Το πέτυχε εν μέρει με το γκολ του Σάλομον (62΄)

Παρότι οι Πειρστεριώτες είχαν χρόνο μπροστά τους για να μην χάσουν το ματς, δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα παρά το γεγονός ότι έφτασαν κοντά στην ισοπαλία με τον Ναμπί, το σουτ του οποίου στις καθυστερήσεις του αγώνα βρήκε το δοκάτι της εστίας του Ιωνικού.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δ. Σπανός): Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Μύγας, Κάνιας, Άοσμαν(77′ Κιάκος), Ντάλσιο, Λένις(88′ Βαφέας), Καμπράλ(86′ Πογοσιάν), Μάντζης(77′ Μάναλης)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κ. Κόλμαν): Γιαννιώτης, Καστεγιάνο, Γκαλβάο, Κιβρακίδης, Στρούγγης(46′ Χατζηισαΐας), Ντένιτς(46′ Ναμπί), Σάλομον, Χαρίσης(85′ Έρλινγκμαρκ), Ροτάριου(76′ Νταβιώτης), Μπεντινέλι(90′ Τζαβίδας), Κουλούρης.