Ανατροπή νίκης για Γιουνάιτεντ και παραμονής για Μουρίνιο (videos)

Από την κόλαση στον παράδεισο βρέθηκαν σε 20 λεπτά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και ο Ζοσέ Μουρίνιο, με τη Νιουκάστλ και τον Ραφαέλ Μπενίτεθ να ακολουθούν την αντίθετη πορεία. Αφού, το 0-2 του πρώτου 45λέπτου, έγινε τελικά 3-2 (70′ Μάτα, 76′ Μαρσιάλ, 90′ Σάντσες – 7′ Κένεντι, 10′ Μούτο).

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής στην Premier League, στο «Old Trafford» και παρουσίασαν δύο διαφορετικά πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο οι «καρακάξες» ήταν καλύτερες και θα μπορούσαν να «κλειδώσουν» τη νίκη, αφού η Γιουνάιτεντ παρέπαιε.

Στην επανάληψη οι «κόκκινοι διάβολοι» παρουσιάστηκαν θετικά μεταμορφωμένοι και οι φιλοξενούμενοι, αρνητικά. Έτσι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς και ο Πορτογάλος προπονητής τους -με το γκολ ενός «τελειωμένου», του Αλέξις Σάντσες– παράταση παραμονής στην άκρη του πάγκου.

Σάββατο, 6/10

Μπέρνλι-Χάντερσφιλντ 1-1 (20’ Βοουκς – 66’ Σίντλερ)

Κρίσταλ Πάλας-Γουλβς 0-1 (56’ Ντόχερτι)

Λέστερ-Έβερτον 1-2 (40’ Περέιρα – 7’ Ριτσάρλισον, 77’ Σίγκουρτσον)

Τότεναμ-Κάρντιφ 1-0 (8’ Ντάιερ)

Γουότφορντ-Μπόρνμουθ 0-4 (14’ Μπρουκς, 33’ πεν., 45’ Κινγκ, 47’ Γουίλσον)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Νιούκαστλ 3-2 (70′ Μάτα, 76′ Μαρσιάλ, 90′ Σάντσες – 7′ Κένεντι, 10′ Μούτο)