Ανατροπή… πρωτάθλημα για τη Γιουβέντους

Αγκαλιά με τον τίτλο είναι η Γιουβέντους καθώς με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε της Μπολόνια 3-1 και θέλει ακόμα μία νίκη για τη μαθηματική κατάκτηση του τροπαίου.

Οι «μπιανκονέρι» παρουσιάζονταν μπλοκαρισμένοι και ανήμποροι να διασπάσουν την άμυνα της Μπολόνια, έμειναν και πίσω στο σκορ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο πήραν… φωτιά.

Με ένα αυτογκόλ-δώρο του Ντε Μαϊό ισοφάρισε το πέναλτι-γκολ του Βέρντι και όλα πήραν στο δρόμο τους. Ο Κεντίρα (και με υποψία φάουλ) στο 63’ εκμεταλλεύτηκε την τραγική έξοδο του Μιράντε και με απλό άγγιγμα της μπάλας έγραψε το 2-1, ενώ ο Ντιμπάλα από ασίστ του Ντάγκλας Κόστα διαμόρφωσε το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Πλέον, η Γιουβέντους χρειάζεται ακόμα μία νίκη για να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια ή να χάσει αύριο η Νάπολι κόντρα στην Τορίνο.