Αναβολή της απονομής για τη Μπάγερν έμεινε στο 0-0 στην Λειψία

Δεν κατάφερε να κερδίσει η Μπάγερν στη Λειψία, με το 0-0 απέναντι στην τοπική ομάδα να… αναβάλει την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος από μέρους της για το επόμενο Σάββατο. Εκεί όπου η ομάδα του Μονάχου θέλει τουλάχιστον ένα βαθμό, εντός έδρας κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης, για να πανηγυρίσει τον  έβδομο διαδοχικό τίτλο!

Οι Βαυαροί ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος, με εξαίρεση το διάστημα 10’-25’.

Στην επανάληψη, ένα λάθος διώξιμο του Κονατέ έδωσε την ευκαιρία στον Γκορέτσκα να σκοράρει με… αεροπλανικό σουτ από το ύψος του πέναλτι, στο 50ο λεπτό. Το γκολ του Γερμανού μέσου ωστόσο ακυρώθηκε ωστόσο με τη χρήση του VAR, για  οριακό- οφσάιντ του Λεβαντόφσκι!
Η Ντόρτμουντ επικράτησε 3-2 της Φορτούνα Ντίσελντορφ, μείωσε τη διαφορά της από την κορυφή στους δύο πόντους και πλέον θέλει νίκη και την τελευταία αγωνιστική, εκτός έδρας απέναντι στη Γκλάντμπαχ σε συνδυασμό με ήττα της Μπάγερν για να τερματίσει αυτή στην πρώτη θέση.

Η Μπορούσια προηγήθηκε με τον καλύτερο της παίκτη, λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν ο Γκερέιρο έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Ντιλέινι έκανε την κεφαλιά-πάσα και ο Πούλισικ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου ν’ αντιδράσει Ρένζινγκ, σκοράροντας για δεύτερο σερί ματς στη Bundesliga.

Οι φιλοξενούμενοι… πάγωσαν το «Σιγκνάλ Ιντούνα Παρκ» με τον Χιτς -που αντικατέστησε τον Μπίρκι στα γκολπόστ της Ντόρτμουντ- να κάνει την γκέλα και τον Φινκ να ισοφαρίζει με κεφαλιά, στο 47’! Η χαρά της Φορτούνα και της… Μπάγερν κράτησε έξι λεπτά, με τον Ντιλέινι να ξαναδίνει στους Βεστφαλούς το προβάδισμα, ενώ λίγο έλειψε ο Χιτς να αποβεί… μοιραίος. Καθώς ο Γερμανός γκολκίπερ έκανε πέναλτι στον Λουκεμπάκιο στο 57ο λεπτό, αλλά το «θύμα» αστόχησε στην εκτέλεση, δύο λεπτά μετά. Η Φορτούνα έμεινε με δέκα στα τελευταία λεπτά, με τον Μπότζεκ να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 82’ και τον Γκέτσε να κάνει στο 92’ το 3-2 για τη Μπορούσια. Προτού ο Καβνάτσκι διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Χαμένη ευκαιρία για τη Μπάγερ Λεβερκούζεν να ανέβει στην τετράδα της βαθμολογίας, που έμεινε στο 1-1 με τη Σάλκε. Οι «ασπιρίνες» προηγήθηκαν με τον Χάβερτς, που σκόραρε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι, με ωραίο σουτ με το αριστερό, φτάνοντας τα 16 τέρματα στο πρωτάθλημα. Οι «κένγικσμπλαου» ισοφάρισαν με το… καλημέρα στην επανάληψη, με τον Μπούγκσταλερ στο 49’, ενώ πέντε λεπτά αργότερα έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν κιόλας, με τον Χραντέτσκι να αποκρούει το πέναλτι του Καλιγκιούρι!

Έκανε το καθήκον της και… περιμένει η Γκλάντμπαχ, που κέρδισε μέσα στη Νυρεμβέργη την ομώνυμη ομάδα με 4-0 και ανέβηκε στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, τα «πουλάρια» μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο και ο Ντρμιτς τους έδωσε το προβάδισμα, σκοράροντας για δεύτερο σερί ματς. Προτού ο Μιλ με αυτογκόλ, μετά από προσπάθεια του Τραορέ, καταδικάσει τους ουραγούς και υποβιβασμένους Φράγκους σε μια ακόμα ήττα. Ενώ Αζάρ και Ζακάρια έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στο «διπλό» της Γκλάντμπαχ…

Βασικός και πάλι ο «δικός μας» Τάσος Δώνης, στο 2-0 της Στουτγκάρδης με την Βόλφσμπουργκ, με τους Σουηβούς να μην παίρνουν ξεκάθαρο πέναλτι σε ανατροπή του Γκονζάλες από τον Γουίλιαμ, μόλις στο 3’, αφού ο διαιτητής Μπριχ αρκέστηκε στον VAR αντί να δει το μόνιτορ! Πάντως, από ασίστ του Δώνη και… περιπετειώδη τρόπο, ο Κάστρο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Μάλιστα, ο Έλληνας διεθνής χρίστηκε κι αυτός σκόρερ στο 55ο λεπτό, φτάνοντας τα πέντε γκολ φέτος με τον Ντιοντάβι να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

«Κηδεία» για την Χόφενχαϊμ και μάλιστα εντός έδρας, μετά την ήττα από τη Βέρνερ, με 1-0, η οποία την κράτησε στην όγδοη θέση κι ως εκ τούτου εκτός Ευρώπης! Αν και αδιάφοροι, οι «πράσινοι» πήραν το «διπλό», με τον Γιοχάνες Έγκεσταϊν να επιστρέφει στα γκολ μετά από 12 αγωνιστικές με κεφαλιά. Μάλιστα, ο αδερφός του, Μαξιμίλαν, σκόραρε κι αυτός στο 43’ αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του… Γιοχάνες στον Μπίτσακσιτς στη φάση.