Άνετα ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι 71-57 την ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα με 71-57 της ΑΕΚ και πάει με φόρα στη διαβολοβδομάδα της Ευρωλίγκας. Στο 6-2 ανέβηκε ο Παναθηναϊκός (4-0 εντός και 2-2 εκτός έδρας), με τον Ματέους Πονίτκα και τον Πάρις Λι να είναι οι κορυφαίοι σκόρερ, αν και ο Αμερικανός έκανε σπουδαία δουλειά και στην άμυνα κλέβοντας έξι μπάλες σε 22:38. Ο Ακίλ Μίτσελ που έγραψε double-double ήταν ο κορυφαίος παίκτης της ΑΕΚ, που με τη σειρά της έπεσε στο 6-3 (4-1 εντός και 2-2 εκτός έδρας).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά στο ματς και πήρε προβάδισμα με 10-4. Η ΑΕΚ έβρισκε κάποιες λύσεις σταδιακά κυρίως με τον Γουίλιαμς, όμως οι «πράσινοι» είχαν τον Μπέικον σε καλή κατάσταση, κυριαρχούσαν κι έφτασαν στο +7 (18-11). Τελικά, με καλάθια από Παπαγιάννη και Λι, διαμορφώθηκε το τελικό 25-17 της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι «πράσινοι» μπήκαν με την ίδια αποφασιστικότητα, ανεβάζοντας με τρίποντο του Μαντζούκα για πρώτη φορά τη διαφορά στους 13 (32-19). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, ωστόσο, τα ποσοστά της ομάδας του Ντέγιαν Ράντονιτς έπεσαν, με την ΑΕΚ να βρίσκει λύσεις μέσω Μάντσεν και Παπαδάκη, μειώνοντας στους 6 (32-26). Τελικά ο Παναθηναϊκός έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 38-29, ελέγχοντας το ματς κυρίως μέσω της άμυνας.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο καλά στο δεύτερο ημίχρονο και με καλάθια από Μίτσελ και Γουίλιαμς μείωσε γρήγορα στους 6 (40-34). Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός απάντησε με πόντους από Ν. Γουίλιαμς και Λι, επιστρέφοντας στο +12 (48-36). Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη δεν πτοήθηκε, καθώς τρίποντα από ΜακΓκριφ και Παπαδάκη την έφεραν και πάλι στους 4 (48-44). Η ΑΕΚ διατήρησε τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, όταν κάποια λάθη έφεραν και πάλι τον Παναθηναϊκό στους 8 (56-48).

Οι «πράσινοι» στην τέταρτη περίοδο ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με μπροστάρη τον Πονίτκα (61-50). Ο Πολωνός έκανε ό, τι ήθελε στο παρκέ, όντας μαζί με τον Λι βασικός λόγος που ανέβηκε η διαφορά στους 16 (66-50). Από εκεί και πέρα, το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, και ο Παναθηναϊκός έφτασε άνετα στη νίκη με σκορ 71-57.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 38-29, 56-48, 71-57

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ράντονιτς): Λι 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 6 κλεψίματα), Γουίλιαμς 7 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 7 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μπέικον 5 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Γκουντάιτις 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Π. Καλαϊτζάκης 2 (1/10 σουτ, 6 ριμπάουντ), Γουόλτερς 5 (2/8 σουτ), Παπαγιάννης 8 (4/5 δίποντα), Παππάς, Χουγκάζ, Πονίτκα 14 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/8 βολές), Μαντζούκας 4

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης 2, Φλιώνης 4 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), ΜακΓκρίφ 5 (2/6 σουτ), Γουίλιαμς 10 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μίτσελ 18 (7/13 δίποντα, 4/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Πετρόπουλος 2, Ξανθόπουλος (2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Φιλιππάκος 5, Περσίδης, Μάντσεν 5 (1), Παπαδάκης 6 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 14/31 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 16/22 βολές, 43 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 18 επιθετικά), 14 ασίστ, 13 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 15/31 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 9/10 βολές, 33 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 21 λάθη