Ανίκητη η Ρεάλ πήρε ξανά το Champions League

Μπορεί στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα να «έσπασαν καρδιές» στο Γουέμπλεϊ στον τελικό του Champions League ανάμεσα στη Ντόρτμουντ και τη Ρεάλ Μαδρίτης, όμως… στο τέλος κερδίζουν πάντα οι Μαδριλένοι! Αυτό ήταν το 15ο τρόπαιο που μόνο η δική της βαριά φανέλα θα μπορούσε να σηκώσει!H «βασίλισσα» επιβλήθηκε των Γερμανών με 2-0 αν και οι δύο αντίπαλοι στην πραγματικότητα παρατάχθηκαν σχεδόν ισοδύναμοι και ισάξιοι με τη Μπορούσια μάλιστα να χάνει και τις μεγαλύτερες ευκαιρίες από πολύ νωρίς στον αγώνα.

Tο 15ο τρόπαιο του Champions League  στην ατελείωτη συλλογή των Μαδριλένων ήρθε χάρις στα γκολ των Καρβαχάλ (74’) και Βινίσιους (83’), απέναντι στους Βεστφαλούς που «σφυροκόπησαν» για ένα ημίχρονο την άμυνα της Ρεάλ, αλλά δεν σκόραραν. Κι αυτό το πλήρωσαν εντέλει ακριβά…

Η Ντόρτμουντ ήταν πραγματικά εντυπωσιακή στο πρώτο 45λεπτο μολονότι δεν βρήκε το γκολ που θα άξιζε με βάση την εικόνα της. Η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς άφησε την μπάλα στα πόδια της Ρεάλ, ωστόσο το πρέσινγκ της ήταν εξαντλητικό κι ασφυκτικό και δεν επέτρεπε στους «μερένχες» να κυκλοφορήσουν με ηρεμία την μπάλα.Αντίθετα, κάθε φορά που έκλεβαν μπάλες οι Γερμανοί -και δεν ήταν και λίγες- έβγαιναν ταχύτατα στην κόντρα με τους Αντεγέμι, Φίλκρουγκ, Σάντσο και Μπραντ και χτυπούσαν στο… ψαχνό χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες.

Εφόσον όμως η Ντόρτμουντ δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα στις ουκ ολίγες ευκαιρίες που δημιούργησε, η «βασίλισσα» την… τιμώρησε. Στο 74’ σε κόρνερ του Κρόος, ο Καρβαχάλ βρήκε μπροστά απ’ όλους στο πρώτο δοκάρι, πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Κόμπελ για το 1-0 της Ρεάλ. Μετά το γκολ η Ρεάλ 77’ ο Μπέλινγχαμ «ακούμπησε» το 2-0, αλλά ο Σλότερμπεκ πρόλαβε να βάλει την κόντρα και να γλιτώσει την ομάδα του από δεύτερη παραβίαση, ενώ στο 80’ ο Κόμπελ έδιωξε ξανά εντυπωσιακά το απευθείας φάουλ του Κρόος.

Ο γκολκίπερ της Ντόρτμουντ «έβγαλε» με ακόμη πιο εμφατικό τρόπο το εντυπωσιακό, φαλτσαριστό πλασέ του Καμαβινγκά, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κόμπελ απέκρουσε την κεφαλιά του Νάτσο.Δεν μπόρεσε όμως να κάνει το ίδιο στο 83ο λεπτό. Από το λάθος του Μάντσεν, ο Μπέλινγχαμ (τρίτος νεαρότερος παίκτης στην Ιστορία της Ρεάλ Μαδρίτης που ξεκινάει σε τελικό Champions League μετά τον Κασίγιας και τον Ραούλ) έκλεψε την μπάλα, τη «σέρβιρε» στον Βινίσιους κι ο Βραζιλιάνος δεν αστόχησε κάνοντας το 2-0 για τη «βασίλισσα» και «τελειώνοντας» τον τελικό.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Ρίερσον, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Μάατσεν, Τσαν (81’ Μάλεν), Ζάμπιτσερ, Σάντσο, Μπραντ (81’ Αλέ), Αντεγέμι (72’ Ρόις), Φίλκρουγκ.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ρούντιγκερ, Νάτσο, Μεντί, Βαλβέρδε, Καμαβινγκά, Κρόος (85’ Μόντριτς), Μπέλινγχαμ (85’ Χοσέλου), Ροντρίγκο (90’ Μιλιτάο), Βινίσιους (90’+4′ Βάθκεθ).