Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν στο κύπελλο Λαμία και Ολυμπιακός 0-0

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν στο κύπελλο Ολυμπιακός και Λαμία, μετά το σημερινό 0-0 στην πρωτεύουσα στην Φθιώτιδας. Πλέον η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί στο Φάληρο.

Ο Πέδρο Μαρτίνς ήθελε να δώσει ευκαιρίες σε πολλά νέα πρόσωπα, μεταξύ των οποίων και οι Καφού, Μορ που έκαναν ντεμπούτο, αλλά είδε την ομάδα του να μην αξιοποιεί τις ευκαιρίες που του δόθηκαν.

Ο Ολυμπιακός στο «ΔΑΚ Λαμίας», ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε τους γηπεδούχους, αλλά είχε ν’ αντιμετωπίσει μια καλοστημένη ομάδα και τον εξαιρετικό τερματοφύλακα Θεοδωρόπουλο.

Ο Καφού, έδειξε πολύ απλός στις κινήσεις του, αποφεύγοντας περιττές ενέργειες στον χώρο της μεσαίας γραμμής, ενώ ο Εμρέ Μορ που πέρασε στο ματς στο 55’ δεν μπόρεσε να κάνει αισθητή την παρουσία του, εγκλωβισμένος από την κλειστή άμυνα των γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός από τα πρώτα λεπτά επιχείρησε να μεταφέρει τη μπάλα στην αντίπαλη εστία κυρίως από τη δεξιά πτέρυγα που κινούνταν ο Ραντζέλοβιτς.

Ωστόσο, τα χαμηλά επίπεδα χημείας εντός ενδεκάδας λόγω των νέων προσώπων δεν βοηθούσε το πλάνο του Πέδρο Μαρτίνς για ένα γρήγορο γκολ που θα έβαζε την ομάδα του σε θέση οδηγού. Μάλιστα, η πρώτη απειλητική στιγμή καταγράφηκε για τους γηπεδούχους, όταν στο 18’ ο Σασί εκμεταλλεύθηκε την αμυντική ανισορροπία των φιλοξενούμενων, αλλά άργησε να εκτελέσει με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να παραχωρήσουν το κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός άγγιξε το γκολ αρχικά στο 23’ με τον Χασάν να καθυστερεί να εκτελέσει από την πάσα του Φορτούνη, ενώ στο 27’ και πάλι ο Χασάν από μπαλιά του Αβραάμ και κακή εκτίμηση του Βύντρα, τέλειωσε άσχημα τη φάση, στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εστία.

Τον επίλογο των ευκαιριών για το πρώτο ημίχρονο έγραψε ο Ραντζέλοβιτς στο 38’, με ένα πολύ δυνατό αριστερό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Θεοδωρόπουλο να απομακρύνει σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός επέβαλε τον ρυθμό του, αλλά δυσκολευόταν να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων. Στο 49΄ σε μακρινό, δυνατό σουτ του Καμαρά, ο Θεοδωρόπουλος αποκρούει με υπερένταση και ο Ραντζέλοβιτς που παίρνει «ριμπάουντ» σουτάρει από κοντά, άουτ.

Η φάση του 90′ με την κεφαλιά άουτ του Σισέ από κόρνερ του Φορτούνη, ήταν η καλύτερη στιγμή για τον Ολυμπιακό, ο οποίος πλέον θα πρέπει να… διαχειριστεί τον κακό του δαίμονα με βασικούς, στον επαναληπτικό του Φαλήρου.

Μία φάση ήταν όλο το ματς και εκεί λειτούργησε το VAR. Συγκεκριμένα, στο 76′ ο Βρέσκας έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Αβραάμ στον Μπιανκόνι, αλλά ο παίκτης της Λαμίας ήταν νωρίτερα σε θέση οφσάιντ. Είδε το VAR τη φάση και έτσι πήρε πίσω το πέναλτι ο Βρέσκας.

Λαμία (Α. Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Βύντρα, Βάντερσον, Τζανετόπουλος, Ασίγκμπα, Μπουλούλης, Μπεχαράνο (88′ Βλαχομήτρος), Σασί (69′ Μπιανκόνι), Βιγιάλμπα, Σάλιακας, Τιρόνε (73′ Νιασέ).

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Αλέν, Τοροσίδης, Αβραάμ, Σισέ, Γκασπάρ, Καμαρά, Καφού, Λοβέρα (83′ λ.τρ. Μασούρας), Ραντζέλοβιτς (55′ Μορ), Φορτούνης, Χασάν (82′ Σουντανί).