Άνοιξε το δρόμο για την Άρσεναλ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

«Φωτιά» στην Premier League έβαλε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που πήρε το ντέρμπι της πόλης επικρατώντας με σκορ 2-1 της συμπολίτισσας Σίτι.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ο ρυθμός δεν ήταν τόσο έντονος, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να σκοράρουν. Η Γιουνάιτεντ έχασε τις μεγάλες ευκαιρίες με τον Ράσφορντ στο 34′ και στο 37′. Το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Το σκηνικό ήταν ίδιο και στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά από τη στιγμή που ο Γκουαρντιόλα έβαλε στον αγωνιστικό χώρο τον Γκρίλις άλλαξαν όλα. Στο 60′ έγινε το 0-1 και η εικόνα του άλλαξε ολοκληρωτικά. Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα και πίεσαν για την ισοφάριση.

Στο 79′ πέτυχαν το 1-1 με τον Μπρούνο Φερνάντες σε μία φάση που σήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από την πλευρά των φιλοξενούμενων, αφού ο Ράσφορντ ήταν σε θέση οφσάιντ και συμμετείχε στη φάση, αλλά ο ρέφερι έδειξε σέντρα. Στο 82′ η Γιουνάιτεντ ολοκλήρωσε την ανατροπή της με τον Γκαρνάτσο να φεύγει από αριστερά και να κάνει μία ωραία μπαλιά για τον Ράσφορντ, ο οποίος από κοντά με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Κάπως έτσι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέτυχε μία πολύ μεγάλη νίκη απέναντι στη συμπολίτισσα της.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα – Γουάν Μπισάκα, Βαράν, Σο, Μαλάσια (90+2 Μαρτίνες) – Κασεμίρο (90+2 Μακτόμινεϊ), Φρεντ – Φερνάντες, Έρικσεν (72′ Γκαρνάτσο), Ράσφορντ (90+2 Μαγκουάιρ)- Μαρσιάλ (46′ Άντονι)

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον – Γουόκερ, Ακάντζι, Ακέ, Κανσέλο – Ρόδρι, Ντε Μπρόινε, Μπερνάρντο Σίλβα – Μάχρεζ, Φόντεν (57′ Γκρίλις), Χάαλαντ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 20ής ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Άστον Βίλα – Λιντς 2-1

(3’ Μπέιλι, 64’ Μπουεντία- 83’ Μπάμφορντ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μάντσεστερ Σίτι 2-1

79′ Φερνάντες, 82′ Ράσφορντς – 60′ Γκρίλις

17.00: Μπράιτον – Λίβερπουλ, Έβερτον – Σαουθάμπτον, Νότιγχαμ Φόρεστ – Λέστερ, Γουλβς

19.30: Μπρέντφορντ – Μπόρνμουθ